• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Eyyam-ı bahur sıcakları geliyor...

Kuzey Afrika'dan Türkiye'ye gelen Eyyam-ı bahur sıcakları perşembe günü zor anlar yaşatacak. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı ve Meteoroloji Mühendisi Adil Tek, sıcaklığın çarşamba günü giriş yapacağını perşembe günü ise pik yapacağını söyledi.

Eyyam-ı bahur sıcakları geliyor...
1.08.2023 - 16:31
Güncelleme 1.08.2023 - 18:43
Haber Merkezi
451

Dünya genelinde etkili olan El Nino etkisi ülke genelinde de yüksek sıcaklıklarla kendisini gösteriyor. Sıcak hava birkaç günlük aranın ardından yeniden Türkiye'ye giriş yapacak. Eyyam-ı bahur sıcaklıkları çarşamba günü yurt genelinde etkili olmaya başlayacak.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı ve Meteoroloji Mühendisi Adil Tek, "Eyyam-ı bahur sıcaklıklarının Kuzey Afrika'dan Türkiye'ye geldiğini belirterek, bugünden itibaren sıcaklıkların kademeli olarak yükseleceğini aktardı.

PERŞEMBE GÜNÜ 'PİK' YAPACAK

Yurdun batı kesiminde görülmesi beklenen sıcaklıkların İstanbul başta olmak üzere Marmara ve Batık Karadeniz bölgesinde etkili olacağını dile getiren Tek, " Eyyam-ı bahur sıcakları çarşamba günü başlayacak, perşembe günü 'pik' noktaya ulaşacak. İstanbul'da çarşamba sıcaklık 35, perşembe günü 39 dereceye kadar çıkacak. Bugünle perşembe arasında yaklaşık 8 derecelik bir sıcaklık artışı olmasını bekliyoruz " diye konuştu.

10.00 İLA 16.00 ARASINDA GÜNEŞ IŞINLARINA MARUZ KALMAYIN

"Vatandaşların saat 10.00 ila 16.00 arasında güneş ışınlarına maruz kalmaması gerekiyor. Dışarıya çıkanların ise açık renkli elbiseleri tercih etmeleri önemli. Ayrıca bu sıcak günlerde su tüketimi çok olmalı, proteinli gıdalardan kaçınılmalı. Sıcaklığın pik yapacağı saatlerde bedeni zorlayan işlerden kaçınmakta önemli."


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca Yerel Haber (www.akcakocayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar