• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
>

AYM hükmün açıklanmasının geri bırakılması düzenlemesini iptal etti

Anayasa Mahkemesi, hak ihlali kararı verdiği, hükmün açıklanmasının geri bırakılması düzenlemesini iptal ettiğini duyurdu. Karar bir yıl sonra yürürlüğe girecek.

AYM hükmün açıklanmasının geri bırakılması düzenlemesini iptal etti
1.08.2023 - 14:44
Haber Merkezi
139

Anayasa Mahkemesi, ‘Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması’ düzenlemesini iptal etti. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Trabzon 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin yaptığı başvuruya ilişkin AYM’nin 1 Haziran 2023’te verdiği karar, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı. Karar, 1 yıl sonra yürürlüğe girecek.

HÜKMÜN GERİ BIRAKILMASINI EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI BULDU

Mahkemenin HAGB’nin iptali yönündeki başvurusunda, düzenlemenin Anayasa’nın 17. Maddesi’ne aykırı olduğunu öne sürüldü. Başvuruda  HAGB kararı verilmesinin mağdurlar açısından yeterli giderim sağlamadığı, faillerin cezadan muaf tutulmasına yol açtığı ve devletin kişilerin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme şeklindeki yükümlülüğünü yerine getiremediği belirtilerek kuralın Anayasa’ya aykırı olduğu ileri sürüldü.

KARAR BİR YIL SONRA UYGULANACAK

Düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olduğuna ve iptaline karar veren Yüksek Mahkeme, iptal hükümlerinin kararın Resmî Gazete’de yayımlanmasından başlayarak bir yıl sonra yürürlüğe girmesine karar verdi.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca Yerel Haber (www.akcakocayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar