• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 58

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, fiyat istikrarını sağlamaya çalışırken enflasyonda geçici bir yükseliş olacağını belirterek, yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 22,3'ten yüzde 58'e çıkarıldığını açıkladı.

Yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 58
27.07.2023 - 12:55
Haber Merkezi
139

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın üçüncü enflasyon raporunu açıklamak üzere düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuştu. Erkan, Merkez Bankası'na temel amacın fiyat istikrarını sağlamak olduğunu vurgulayarak, bu yönde çalışmalar yaparken enflasyonun kısa vadede "geçici olarak" yükseleceğini ifade etti.

'PARASAL SIKILAŞTIRMAYI GÜÇLENDİRECEĞİZ'

Başkan Erkan'ın açıklamaları şöyle:

"Merkez Bankası’nda temel amacımız fiyat istikrarıdır. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar, parasal sıkılaştırmayı kademeli olarak güçlendireceğiz. Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm araçlarımızı kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz. Parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları aldık ve almaya devam edeceğiz.

'ENFLASYONDA GEÇİCİ BİR YÜKSELİŞ OLACAK'

Öngördüğümüz dezenflasyon ve istikrar dönemleri öncesinde bir geçiş sürecindeyiz. Geçiş sürecinde, piyasalar kendi içsel dinamiklerinde dengelenmektedir.

Kur ve mali tedbirler nedeniyle enflasyon kısa vadede geçici bir yükseliş gösterecektir. 2024 yılında dezenflasyonun sürdürülebilir şekilde başlamasını sağlayacak zemini dikkatle oluşturuyoruz.

'2025 SONRASI İSTİKRAR DÖNEMİ BAŞLIYOR'

Dezenflasyon süreci dönemine girildiğinde, göreli fiyatlarda geçici düzeltmeler yerini kur istikrarı, iyileşen cari denge, mali disiplin, sermaye akımlarında kalıcı güçlenme ve artan rezervlere bırakacaktır. Dezenflasyon sürecinde enflasyonun ana eğilimi ve beklentiler tutarlı bir şekilde iyileşmeye başlayacaktır.

2025 yılı sonrasını ise istikrar döneminin başlangıcı olarak görüyoruz. Bu dönemde enflasyondaki gerileme hızlanırken, öngörülebilirlik artacaktır. Kalıcı olarak gerileyen enflasyona, yatırımlar ve nitelikli büyüme eşlik edecektir.

'YIL SONU TAHMİNİNİ YÜKSELTTİK'

Enflasyon patikamızda önemli güncelleme gerçekleştirdik. Yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 58'e (önceki yüzde 22,3), 2024 için yüzde 33'e (Önceki yüzde 8,8) yükselttik. 2025 sonu enflasyon tahmini yüzde 15 olarak belirlendi."


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca Yerel Haber (www.akcakocayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar