• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Hatırlatma! Bugün ve yarın sağlık çalışanları grev yapıyor..

Geçtiğimiz hafta Ağustos’un ilk iki gününde sağlık çalışanları eylem yapacaklarını duyurmuştu. Aslında öncelikle eylem sadece aile hekimlerini kapsıyordu. Daha sonrasında diğer sağlık çalışanları da dahil oldu.

Hatırlatma! Bugün ve yarın sağlık çalışanları grev yapıyor..
1.08.2023 - 10:16
Haber Merkezi
678

1 Ağustos Salı ve 2 Ağustos Çarşamba günü sağlık çalışanları iş bırakma eylemi başlattı. Bugün ve yarın hastaneye gitmeyi düşünenler ona göre tedbirli olmaları gerekiyor. Türkiye genelinde düzenlenen eylemin amacı özlük hakkı, maaş ve şiddet temalarını içeriyor.

İki gün boyunca sürecek olan eylem bugün başlamış oldu. Sendikalar tarafından yapılan açıklamada acil hastaların bakımı devam edeceği bildirildi.

Acil hastalar, diyaliz, gebe, kanser ve yolun bakım hastalarıyla birlikte acil ameliyatların işleyişi aksamayacak. Diğer ayakta tedavi görmek isteyen vatandaş iki gün boyunca hastaneleri kullanamayacak.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI HAKKINI ARIYOR

İş bırakma eylemine Memur-Sen’e kayıtlı bazı sendikalarda katılıyor. Düşük maaşları protesto etmek isteyen memurlar iki gün boyunca iş bırakma eylemi yapacak. Sağlık çalışanları ise sadece maaş ile ilgili değil bir farkındalık oluşturarak mali ve özlük haklarını da ön plana çıkarıyor.

Genel Sağlık-İş Sendikası Başkanı Derya Uğur, geçtiğimiz hafta eyleme gideceklerini önceden bildirmişti. Uğur,

" Tüm sağlık ve sosyal hizmet kolu kamu çalışanlarının ücretinin en düşüğü yoksulluk sınırı üzerinde olmak üzere kademeli artış sağlanmalıdır. Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine yapılan tüm ödemeler (taban, teşvik, ek ödeme vs.) emekliliğe yansıtılarak tek kalemde ödenmelidir. Enflasyon farkı tüm ücretlere aylık yansıtılmalı, kamu emekçilerinin alım gücü korunmalıdır"  dedi.

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca Yerel Haber (www.akcakocayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar