• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Arazi sınırları yer değiştirdi

Düzce’de 07/08/09 Temmuz 2023 tarihinde etkili olan sağanak yağmur nedeniyle yaşanan sel felaketinin maddi hasarları yeni yeni ortaya çıkmaya başladı. Selin etkisi nedeniyle araziler sınır değiştirdi, yaklaşık 100 köyün su altyapısı tahrip oldu…

Arazi sınırları yer değiştirdi
25.07.2023 - 13:42
Haber Merkezi
980

Düzce’de 2 hafta önce etkili olan sel felaketinin boyutları yeni yeni ortaya çıkmaya başladı. Sel sularının çekilmeye başlamasıyla birlikte yapılan hasar tespit çalışmalarında sel felaketinin maddi zararlarının yanı sıra doğada ilginç olaylara da rastlanmaya başladı.

ARAZİ SINIRLARI YER DEĞİŞTİRDİ

Sel nedeniyle 67 değişik heyelan olayı yaşandı. Yaşanan heyelan ve toprak kayması nedeniyle bazı bölgelerde devasa yarıklar oluştu ve arazı sınırları yer değiştirdi. Yapılan incelemelerde bir çok bölgede aynı duruma rastlanırken, İl Özel İdaresi ekipleri heyelan olan yerlerde yaşanan toprak kaymalarının daha büyümemesi için dolgu ve tamirat çalışmalarına başladı.

100 KÖYDE HASAR MEYDANA GELDİ

Yaşanan sel felaketi sonrası suların çekilmesi ile yapılan incelemelerde merkeze bağlı 27, Akçakoca’da 22, Cumayeri’nde 7, Çilimli’de 3, Gölyaka’da 10, Gümüşova’da 2, Kaynaşlı’da 8 ve Yığılca’da ise 21 köy olmak üzere 100 köyde hasar meydana geldi. Hasarların ardından merkezde 25, Akçakoca’da 39, Cumayeri’nde 8, Çilimli’de 8, Gölyaka’da 4, Gümüşova’da 3, Kaynaşlı’da 5 ve Yığılca’da 21 olmak üzere 113 köyde su temini noktasında sıkıntı yaşandı ve köylere su verilemedi.

8 KÖYÜN KÖPRÜSÜ YIKILDI

Yaşanan sel felaketinin ardından Gürcüasar Köyü’nde 1, Fındıklıaksu Köyü’nde 1, Nuhlar Köyü’nde 1, Kemerkasım-Güldere köyünde 1, Uğur köyünde 3 ve Aksu köyünde 1 olmak üzere 8 adet köprü yıkıldı. Köyler arası ulaşımı sağlayan köprülerin yapılması için ihale sürecinin acilen başlatıldığı öğrenildi.

SADECE İL ÖZEL İDARESİ SORUMLULUK SAHASINDA 550 MİLYONLUK ZARAR VAR

Yaşanan sel felaketinin ardından sadece Düzce İl Özel İdaresi sorumluluk sahası içerisinde BSK asfalt, stabilize kaplama, CTP boru, köprü, menfez, kutu menfez, istifli taş dolgu yapımı, heyelan, parke taşı, beton yol, içme suyu ishale hatları ve içme suyu sondajlarında meydana gelen hasarlardan dolayı 550 milyonluk hasar olduğu tespit edildi.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca Yerel Haber (www.akcakocayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar