• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Aşırı sıcaktan balıkların göç yolları değişti

Küresel ısınma tüm dünyada olumsuz etkilere yol açarken Karadeniz’de balıkların göç yollarını da değiştiriyor. Uzmanlar, 1 Eylül'de başlayacak balık sezonun bundan olumsuz etkileneceği uyarısında bulunuyor.

Aşırı sıcaktan balıkların göç yolları değişti
2.08.2023 - 17:13
Haber Merkezi
407

Sıcaklıkların artmasının balıkçılık sezonunu negatif etkileyeceğini söyleyen bilim insanları, "Havaların bu kadar sıcak olması balıkların göçlerini, uzun yıllardır alışkanlık haline getirmiş oldukları davranışları olumsuz etkiliyor" dedi.

AV SEZONU ÖNCESİ UYARI

Sıcaklıkların, balıkçılık sektörüne negatif etki edeceğini dile getiren Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlanma Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Samsun, 1 Eylül'de başlayacak balık avı sezonu öncesi artan sıcaklığın, balıklar ve balık avcılığı üzerindeki etkilerini anlattı.

AVLANMA MİKTARLARINI OLUMSUZ ETKİLEYECEK

Bu durumun avlanma miktarlarında da olumsuz etkiye sahip olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Samsun, "Bu sıcaklıklar balıkların hayat döngülerini oluşturan göçlerini olumsuz etkiler. Ağustos ayının başındayız ve palamut avcılığı başlayacak. Küçük palamutlar ki biz bunlara 'Çingene palamudu' diyoruz. Bunlar ağırlığı 100-200 gram arasında değişen balıklardır. Büyüyecekler.

ARTIK YAĞIŞLAR ÇOK HIZLI YAĞIYOR VE DENİZ SÜREKLİ BULANIYOR…

Her yağmurda, denize karalardaki besleyici besin maddesi olarak bildiğimiz plaktonlar, ırmaklar ve dereler aracılığıyla denize dahil olacak. Daha sonra bu balıkların büyüme hızı artacak ve yarım kilo, 750 gram ağırlıklara ulaşıp palamut ismini alacaklar. Eskiden bu böyle olurdu. Ağustos ayında da belli oranlarda yağmur yağardı. Ama şimdi biz bunu görmüyoruz. Çok hızlı yağışlar oluyor. Seller yaşanıyor. Bunlar da karalardan aşırı birikinti gelmesiyle birlikte denizde bulanıklıklar yaşanıyor. Bu durumun da balıkların yaşam ortamına olumsuz etki ediyor" dedi.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca Yerel Haber (www.akcakocayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar