• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
>

Kadınlar yol kapattı

Düzce’nin Akçakoca ilçesine bağlı Melenağzı köyü kadınları aylardır akmayan su, kamyon ve TIR’ların köy içindeki daracık yoldan geçerek tehlike yaratmalarını protesto etmek amacıyla yolu kapatarak eylem yaptı.

Kadınlar yol kapattı
26.07.2023 - 10:51
Güncelleme 26.07.2023 - 11:27
Haber Merkezi
1389
5

Akçakoca ilçesine bağlı Melenağzı köyünde yaşayan kadınlar; “  Yıkanacak suyumuz yok, Yüzeceğimiz deniz yok, Güneşlenecek plajımız yok, Bize yakışır limanımız yok, Yürüyecek yolumuz yok, Sivrisinekten uykumuz yok, Harcayacak paramız yok, Ölmüşüz de ağlayanımız yok, Sizlere de bu köprüden geçiş yok “ diyerek Akçakoca- Kocaali- Karasu sahil yolunu bir süreliğine ulaşıma kapadı.

 

Melenağzı köyünde yaşayan kadınlar, aylardır dile getirdikleri sorunlarına hiçbir çözüm bulamayınca seslerini duyura bilmek için son çere olarak yol kapattı. Melenağzı köyü içinde geçen yolu bir süreliğine ulaşıma kapatan köylü kadılar, köyde suların akmadığını, sel sonrası Melen çayından gelen odun, ağaç kütüğü, tomruk ve diğer atıkların kumsalları pislediğini ve köyün içinden geçen karayolunda süratli ve tehlikeli sürüşlerin can güvenliklerini tehlikeye attığını dile getirdi.

1500 haneli Melen ağzı köyü kadınları, Akçakoca-Karasu sahil yolu, Kocaali ilçesine bağlanan köprü üzerinde bir araya geldiler. Bir süre yolu kapatan kadınlar, basın açıklamasında bulundular.

Köylü Kadın Emine Murtazalar, yaptığı basın açıklamasında,  Öncelikle belirtmek isteriz ki bu eylem hiçbir siyasi görüşü içermemekte olduğunu belirtti.

Emine Murtazalar’’ Bu köyün halkı olarak sadece vatandaşlık görevimizi yaptığımıza inanıyoruz. Düzce, Akçakoca, Melenağzı köyünde yaşayan kadınlar olarak birtakım problemler yaşıyor ve çare arıyoruz. Problemlerimiz sırasıyla şunlar;

* İlbank tarafından yaptırılan içme suyu şebeke hattı projesinden şikayetçiyiz. Yaşanan son iki sel sonrası köyümüzde sular günlerdir akmamaktadır. Senelerdir çözülemeyen su problemine  kalıcı bir çözüm üretilmesini acilen bekliyoruz.

* Yeni döşenen su boru hattı sonrasında yollarımız perişan hale gelmiş olup herhangi bir işlem yapılmadığından sel sonrası giderek bozulmuştur. Ağaçlarımızın yola sarkan kısımlarının budanması için yardım istiyoruz. Yollarımızın acilen yapılmasını talep ediyoruz.* Köy halkı olarak sivrisineklerden bunalmış vaziyetdeyiz. Her yıl lavraların oluşum döneminde tüm köyün ilaçlanmasını istemekteyiz. Köyümüzde muhtemel sivrisinek üreme alanlarının haritalandırılması yapılarak, belirli periyotlar halinde larva mücadelesinin yürütülmesini, sonraki dönemlerde de ergin uçkun mücadele programının gerçekleştirilmesini istiyoruz.


* Sel sonrası kumsalımız Melen çayından gelen odun, ağaç kütüğü, tomruk ve diğer atıklar ile pislenmiştir. Yapılan ihale ile temizlenen kumsal kullanılamaz haldedir. Kumsalımızın en azından yaz aylarında ayda bir kez temizlenmesini istiyoruz.


* Yeni liman projesi onaylanmış ve ödeneğinin alınmış olmasına rağmen proje konusunda herhangi bir gelişme olmamıştır. Konu hakkında köyümüzün bilgilendirilmesini istiyoruz.


* DSİ tarafından melen çayı ıslâh projesinin devreye alınmasını istiyoruz.
* Köy girişinde kıraathanelerin bulunduğu bölgede bir depo yapılmıştır ve görüntüyü bozmaktadır. Bu deponun biran önce kaldırılmasını bekliyoruz.


* Köyümüzün içinden geçen D010 karayolunda süratli ve tehlikeli sürüşlerin sık sık gerçekleştiği TIR trafiği nedeniyle  sorunlar yaşamaktayız.  Örneğin 18/7/2023 tarihinde tuğla yüklü bir TIR, köy içinden süratli bir şekilde geçerken tuğlaların yola dağılması sonucu büyük bir felaketin eşiğinden dönüldü. Can güvenliğimizin sağlanması adına ciddi önlemlerin alınmasını acilen istiyoruz


* Yeni Yol projesinde Akçakoca ya bağlantı yolu 5-6 km kalmış durumda.
15 seneyi aşkındır istimlak edilen yerlerin yola çevrilmesini biran önce talep ediyoruz.


* Devamlı kesintiye uğrayan elektrik probleminin kaynağı incelenerek kalıcı bir çözüm üretilmesini bekliyoruz.

  • Akçakocada doğalgaz çıkarılmakta ve kullanılmaktadır. İlçenin 15 km uzağında kalan Melenağzı köyününde bu olanaktan faydalanmasını istiyoruz.
    Köy muhtarımız sağolsun sorunlarımız ile yakından ilgileniyor. Bedenen, maddi ve manevi olarak çalışmalar

ını yürütüyor. Yine de şikayetlerimizin çözülmesi için siz yetkililerden ivedilikle yardımlarınızı bekliyoruz.
Geleceğin turizm bölgesi olarak düşünülen bu köydeki yaşanan problemlere duyarlı davranacağınızı umuyor ve yardımlarınızı acil olarak bekliyoruz.
Gereğinin yapılmasını arz ediyoruz’’ dedi.

**

Yıkanacak suyumuz yok

Yüzeceğimiz deniz yok

Güneşlenecek plajımız yok

Bize yakışır limanımız yok

Yürüyecek yolumuz yok

Sivrisinekten uykumuz yok

Harcayacak paramız yok

Ölmüşüz de ağlayanımız yok

Sizlere de bu köprüden geçiş yok.

 

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca Yerel Haber (www.akcakocayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar