• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
>

Fındıkçı seni bekliyor Reis!

Yeni mahsul için tarlaya girilmesine sayılı günler kala fındıkta fiyat belirsizliği devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen üreticiler; beklentinin 120 TL’nin üzerinde olduğunu söylediler....

Fındıkçı seni bekliyor Reis!
3.08.2023 - 16:35
Haber Merkezi
1109
1

Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 30 Temmuz’da açıklanan fındık fiyatlarının bu yıl ne kadar olacağı merak ediliyor. Maliyetlerin çok yükseldiğini belirten üreticiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan fındık piyasalarını rahatlatacak rakam telaffuz etmesini istiyor.

GÖZLER ERDOĞAN'DA

Fındıkların toplanmaya başlamasına sayılı günler kala fındık fiyatlarına yönelik araştırmalar da hız kazandı. Fiyat belirlendikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı ile fındık fiyatları netleştirilip açıklanacak.

GEÇEN YIL 54 TL'DEN ALIM YAPILDI

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından alımı gerçekleştirilen fındıklar için belirlenen güncel fiyatın ağustos ayı içerisinde duyurulması bekleniyor. TMO 2022 yılında fındık kalitesine göre kilogram başına desteklemeyle birlikte 54 liradan alım yapmıştı.

ENFLASYON DOKUNDUĞU HER ŞEYİ ERİTİYOR…

Fındık fiyatıyla ilgili bölgede beklentinin en az 120 TL olması yönünde. Artan enflasyon maliyetler karşısında 120 liranın altında bir fiyatın kabul edilmesinin mümkün olmadığı yorumları yapılırken, bu hayat pahalılığında 120 liranın dahi eriyip gideceği yorumları yapılıyor.

Dünyadaki fındığın yaklaşık yüzde 70'i Türkiye’de üretiliyor. Bu sezonda fındıkta rekolte beklentisi ülke genelinde 717 bin 931 ton olurken Türkiye, dünya fındık ihracatının yüzde 60’ını tek başına gerçekleştiriyor.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca Yerel Haber (www.akcakocayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar