• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Atıcı: Fındık 120 tl olmalı

Saadet Partisi İlçe Başkanı Özkan Atıcı; Fındık üreticilerinin dört gözle beklediği TMO’nun Fındık Alım fiyatlarının bir an önce açıklanması gerektiğini  söyleyen Atıcı, fiyatın 120 TL olmasını istedi.

Atıcı: Fındık 120 tl olmalı
1.08.2023 - 14:21
Haber Merkezi
813
2

Saadet Partisi Akçakoca ilçe başkanı Özcan Atıcı yaptığı açıklamada;  “Türkiye’nin ve dünyanın en önemli sanayi ve tarım ürünü olan fındığın hasat zamanı yaklaşıyor. Tüm çiftçilerimize şimdiden bereketli bir sezon diliyorum.

ÜRETEN BİZ YÖNETEN YABANCI

Ancak bugün hükümetimizin tarım ve fındık politikalarının çiftçimizi memnun etmesi asla mümkün değildir. Neden mi? Birincisi ; Fındık borsasının başka ülkelerin ve tekelci zihniyetli bir kaç büyük firmanın elinde olması ve üreticinin fındığına fiyat biçmesi asla kabul edilebilir değildir. Çiftçinin ürettiği ürünün fiyatını kendi belirlemesi gerekmez mi?

FİYATI ODALAR VE KOOPERATİFLER BELİRLEMELİ?

Ziraat odalarımız kooperatiflerimiz fındığın fiyatını belirmesi gerekmez mi? Yoksa bu kuruluşlar neden var? Ürünün fiyatını belirlemesi gereken üreticidir, Saadet Partisi olarak biz bunun arkasındayız ve üreticiden yanayız.

İkinci önemli husus ise; hadi üreticiye fındık fiyatını sormuyorsanız, en azından fındık fiyatlarının da sabit bir endeksi olmalıdır, her sene bir fiyat açıklamasını beklemeye gerek kalmadan, asgari ücret gibi veya döviz kuru gibi bir endeksi olmalı ve üretici de hesabını buna göre yapmalıdır.

120 TL ALT SINIR OLMALI…

Saadet Partisi Akçakoca ilçe teşkilatı olarak, ziraat odamızın yapmış olduğu 1 kg  fındık maliyeti çalışmasını inceledik, tabi bu maliyet tablosu 1 ay önceki maliyetler olduğu için, bugün bu maliyetler daha da artmıştır, kg maliyetleri 80-90 liralara dayanmıştır. Bugün fındık fiyatlarının en az 120 tl olması çiftçiye para kazandırır ve Fındık ile geçinen bir ailenin bir yıllık geçimini sağlar.  Bu anlamda geç kalınan fındık alım fiyatlarının en kısa zamanda açıklanmasını ve 120 tl’nin alt sınır olması gerektiğini yetkili mercilere iletiyoruz.  Tüm çiftçilerimize hayırlı bereketli bir hasat sezonu diliyoruz.”


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca Yerel Haber (www.akcakocayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar