Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[13:31] FESTİVAL ÇALIŞMALARI TAM GAZ -- [13:29] MAHALLE İFTARLARI DEVAM EDİYOR... -- [13:28] Bugün vefat edenler -- [13:26] İMAM KALP KRİZİNDEN VEFAT ETTİ -- [13:21] İlk ve ortaokul öğrencileri otobüslere günde 4 kez ücretsiz binebiliyor -- [16:35] RAMAZAN ÖNCESİ HAZIRLIK ESNAF DAYANIŞMASI ETKİNLİGİ YAPILDI -- [09:28] AKÇAKOCA'DA BUGÜN VEFAT EDENLER -- [12:22] Yanmaz’dan Ankara Çıkartması -- [11:56] HÜSEYİN DENİZGEZ ANJİYO OLDU -- [11:14] DİLBER AY HAYATINI KAYBETTİ --
Yazarlar
İsmet İnönünün Cumhuriyetin 50 yıldaki endişeleri 100 yılda gerçekleşiyor mu..
Nazmi KAL

Nazmi KAL

nazmikal@yahoo.com

23.7.2018
1671 kez okundu.

İsmet İnönünün Cumhuriyetin 50 yıldaki endişeleri 100 yılda gerçekleşiyor mu..

Bu gün Türkiye Cumhuriyetinin tapusunu aldığı,ve varlığını bütün dünyaya kabul ettirdiği Lozan Anlaşmasını 95.yıldönümü..
İsmet İnönü ile 1973 de Cumhuriyetin 50.yılında Lozan ile ilgili yaptığım röportajda İnönü aynen şunları söylemişti,..."Lozan'ı imzalayanlar "Türkiye nasılsa yeni bir rejime girecek,devrimler yapılacaktır,bu dönem içinde ülkede büyük kargaşalar çıkacaktır.,şimdi reddettiklerini,,kapitulasyonlar gibi,hukuki meseleler gibi sorunları o zaman kabul ettirebiliriz".Bu beklenti içinde Lozan'ı imzaladılar....Ama çok şükür cumhuriyet 50 yaşına girdi hiçbir ciddi tehlike içinde olmadı...Ancak 50.seneyi büyük bir sukunet içinde idrak ediyoruz artık her fikir gerek yazı ile gerek sözle söylenebilir duruma geldik.Burada söylenme daha ileri derecelere varır mı,bu yüzden memleketin huzuru bozulabilir mi.İdare edenlerın bunu kafalarında bir ihtimal olarak bulundurmaları lazımdır..
Cumhuriyetin yüzüncü yılına ayaklaştığız bu günlerde Her Atatürkçü,Cumhuriyetçi,çağdaş,demokratik yönetimden yana olanların bu endişeleri duymalıdırlar..
Evet batılıların beklentileri gerçekleşiyor,,,Kanla kurduğumuz cumhuriyet tarihin bir köşesine konmak üzere….. 
Nazmi Kal-İsmet İnönü.Ekim 1973
LOZANDAN İKİ ANI
Lozan anlaşmasının açılış gününün programı şöyle belirlenmişti.İsviçre Cumhurbaşkanı konuşacak ve o günün programı sona erecekti.
Öyle oldu.
İsviçre cumhurbaşkanı konuşmasını yaptı.
Arkasından İngiltere delegesi Lord Curzon programda olmamasına rağmen kürsüye çıktı ve bir konuşma yaptı.Curzon kürsüden iner inmez İsmet Paşa kürsüye yöneldi.
Oturum başkanı İnönü’yü engellemek istedi.
İsmet İnönü,
“Konuşacağım.İngiltere delegesinin söz hakkı olduğu her yerde Türk delegesinin de söz hakkı vardır” dedi ve konuşmasını yaptı.
İsmet İnönü’nün bu davranışı O zamana kadar Osmanlı İmparatorluğuna galip geldiği savaşlarda bile her isteklerini kabul ettirmeyi başaran Avrupalılar için hayli şaşırtıcı olmuştu.
Lozan anlaşması sırasında bu nevi davranışlar pek çoktur.
Avrupa’ya zoraki kabul ettirilen bu anlaşmayı Sevr’e dönüştürmek hayali Avrupalıların projelerinden 1923 den beri hiç çıkmadı.Sadece Avrupalıların değil yerli Cumhuriyet düşmanlarının da …
1950-60 DP iktidarı döneminde de İsmet İnönü’yü halkın gözünden düşürmek amacı ile 
Lozan’a hücumlar devam etmişti.
Bu konuya açıklık getirecek bir anımla yazımı bitirmek istiyorum.,
Sayın Celal Bayar’a onunla yapacağım bir programın hazırlığı sırasında Lozan konusundaki düşüncesini sordum.
Aynen şu cevabi verdi:
“Lozan’da daha fazla ısrar edemezdik,zaferimizin tehlikeye girme ihtimali vardı” dedi ve ilave etti.
“Bunu not et,sonra unuturum,röportaj da da böyle söyleyeceğim” dedi.
Lozan’ı tartışmak yersizdir ve gereksizdir vatana ihanet,şehitlerimize saygısızlıktır..

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

NAMAZ VAKİTLERİ