Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[16:13] (GÖRÜNTÜLÜ)Akçakoca temiz su arıtma tesisi dualarla açıldı -- [12:39] Akçakocada kaza -- [13:09] 2020 yılı için işsizlik maaşı belli oldu -- [17:59] Caddede ‘müslüman yılbaşı kutlamaz’ ilanı -- [17:50] Asgari ücret açıklandı -- [17:44] Akçakoca döngelli kavşağında kaza, 2 yaralı -- [12:33] Bolu Dağı'nda hafif kar yağışı ve sis etkili oluyor -- [12:38] Türkiye'nin en yaşlı insanı öldü -- [12:18] Maden ocağında metan gazı patlaması: 1 işçi yaralı, 1 işçi mahsur -- [11:53] Drift yapan sürücüye 9 bin TL ceza, dahası da var... --
Yazarlar
PARTİLİ VE PARTİ YÖNETİCİSİ OLMAK
HAMDİ DENİZ

HAMDİ DENİZ

12.2.2019
42137 kez okundu.

PARTİLİ VE PARTİ YÖNETİCİSİ OLMAK
Partilerin seçim süreçlerine girdiği dönemlerde, partililerin, pozisyon aldıkları konumlarını koruyamadığında veya yer almak istedikleri pozisyonlarda olamadıklarında küstüklerine, hatta istifalara kadar giden davranışlar içinde olduklarına tanık oluyoruz.

 

Partililerin desteğini alarak yönetim kadrolarını oluşturanlar, partilerin demokratik yönetim yapısını güç zehirlenmesine yakalanarak, teokratik yönetim anlayışına dönüştürebiliyorlar. Uzlaşı aramadan, inandıkları doğruları parti üyelerine dayatma gafletinde bulunabiliyorlar. Bununla beraber etraflarını saran dalkavukların etkisinde kalarak da kararlar alabiliyorlar. Hatta çıkar gruplarıyla kurmuş oldukları ilişkiler de kararlarında etkili oluyor.
Bilgi birikim ve siyasi donanımdan yoksun olan karar vericiler, zaman zaman örgüt üyeleriyle paralel hareket etmeme yanlışına sürükleniyor. 

 

Böyle durumlarda partililer, hatalar zincirine dolanmış yönetim kadrolarına küsüp, hataya hata ile cevap vermek yerine, partilerinin kurumsal kimliğine sahip çıkmalıdırlar.
Parti üyelerinin, bir bütünlük içinde aynı amaca yönelerek tüm gücünü seçimlerde başarılı olmak için ortaya koyması gerekir.

 

Parti içinde siyasal karışıklıklar yaratıp, iç çekişmeye ve gruplaşmalara olanak sağlayarak, seçim sürecinde oluşması gereken örgütlü gücün eyleme dönüşmesinin karşısında, hizip oluşumlarını tetiklemek, örgütü içten çürümeye yönelik davranışlarda bulunmak, partinin varlık nedeninin karşısında olmaktır.
Parti ve partili olanların görevi, öncelikle özgür katılıma dayanan topluma ve insana hizmet eden düzenli bir örgüt yaratmak olmalıdır.

 

Partiye üye olan her kişi üye olduğu anda parti çalışmalarında uyulması gereken kuralları da kabul etmiş olur.
Seçimlerde örgütünü karşısına alarak, örgütü dizayn etme düşüncesi içinde olan partililer bilmelidirler ki, defterler parti kongrelerinde açılır, hesaplar parti kongrelerinde görülür.

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

Yazarın Son Yazıları
PARTİLİ VE PARTİ YÖNETİCİSİ OLMAK
12.2.2019

ÇOK OKUNANLAR

NAMAZ VAKİTLERİ