Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[18:35] Artık bu işe bir son verilsin -- [17:37] Alaplı-Akçakoca Yolunda Trafik Kazası: 2 Yaralı -- [14:42] Bolu Dağı’nda yoğun kar -- [12:25] Bakan Özlü’den ayar -- [10:05] Nedim İşgören son noktayı koydu -- [09:48] Haber alamadığı reşit olmayan kızlarını Adnan Oktar'ın şovunda buldu -- [09:37] Kamyoncular Kooperatifinde Silahlar Konuştu... -- [09:35] Bugün vefat edenler 18.01.2018 -- [18:12] Yemenici Müjdeyi Verdi -- [18:01] Boşanmak istediği eşinin kaçırdığı kadın, ağabeyine attığı mesajla kurtuldu --
Yazarlar
Sarı’nın hikayesi
Gizem ÇANCI

Gizem ÇANCI

gizemcanci@hotmail.com

3.3.2017
495 kez okundu.

Sarı’nın hikâyesi

Sokak nedir? Sorusu ile başlamak istedim. Sokak içinde kedinin, köpeğin yaşadığı, çocukların top koşturduğu, hanım teyzelerin köşe başında oturup günlük dertlerini paylaştığı yerdir.

 

Bunlar olmazsa oraya sokak denir mi? İşte Sarı’nın hikâyesi de böyle bir sokakta küçücükken başladı. Sarı kim mi? Sarı bir köpek sokakta yaşamını sürdürmeye çalışan her gün bambaşka tehlikelerden kendini korumaya çalışan dünyalar güzeli bir köpek. Daha küçücükken yüreğindeki kocaman sevgiyi insanlarla paylaşmaya çalışırken, bir insan tarafından bıçaklandı ve ölümden döndü, hayata tutundu. Hayata tutundu tutunmasına ama eskisi gibi olur muydu? Bir daha insan denilen varlığa güvenebilir miydi? Sevgisini vermek isterdi ama çektiği acıyı unutabilir miydi?

 

Peki siz sokaklarda yaşayan bir çocuk olsaydınız ve bıçaklansaydınız, ölüm ile burun buruna gelseydiniz ne hissederdiniz? Ne hissederdik? O da küçücük bedeninde bu acıyı taşıyarak yaşamına devam etti. Gene de her şeye rağmen insanlara yanaştı, içinden coşup çoğalan sevgiyi gene de paylaştı. Ona herkes Sarı derdi. Esnaf onu Sarı diye çağırıyordu. Lakin bu mutluluk uzun yıllar süremedi. Yaşamı bir “insan ‘ tarafından son buldu.

 

Korkularının esiri olmuş, onların varlığından rahatsız olan  insan veya insanlar tarafından şikâyet edildi, uyutularak alındı en sevdiğinden, sokağından koparıldı. Soğuk, pis barınak demirlerinin arkasına koyuldu bir de üstüne zincirlendi. İnsan mı öldürdü? Tecavüz mü etti? Hırsızlık mı yaptı? Ne yapmıştı? Sadece kendini koruyarak yaşamını sürdürmeye çalışıyordu. O soğuk zincirler sonu oldu Sarı’nın, en sevdiği sokağına dönemedi, soğuk barınak demirlerinin arkasında her yerinden zincirlenmiş vaziyette öldü, uyuşturucunun etkisinden çıkamadı ya da çıktı bilemiyorum ama; yorgun bedenindeki zincirleri görünce kim bilir ne kadar korktu çırpındı. Bir kez daha yaralandı ruhu…

 

 

Sokağına dönemedi, dostlarının arkadaşlarının yanına gelemedi, her şeye rağmen sevdiği ve onu seven dostlarının yanına dönemedi.

 

Hoşça kal Sarı, biz insanlar seni koruyamadık, sana sahip çıkamadık. Seni sokağından el birliği ile kopardık, melek oldun gittin, gittiğin yerde  sana zarar veren olmayacak; seni tekmeleyen, bıçaklayan, döven, söven olmayacak… Orada doğduğuna pişman olduğun bir hayat sürmeyeceksin. Bilmiyorum ama böyle düşünmek istiyorum.

Son olarak ‘’ yüreğimizin derinliklerinde böyle bir dosta layık olmadığımızı biliriz, ama belki, evet belki köpekler sayesinde onların bizi ‘zannettiği’ kadar iyi insanlar olabiliriz.’’

 

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

15.1.2018 17:14

İşgören,yeni kadrosuyla  genel kurula start verdi

14.1.2018 13:00

Türkiye şampiyonu ilgi bekliyor

12.1.2018 11:24

Akçakoca'da kaza 1 yaralı

16.1.2018 10:39

Akçakoca OSB tabelası yerine takıldı

18.1.2018 09:48

Haber alamadığı reşit olmayan kızlarını Adnan Oktar'ın şovunda buldu

15.1.2018 10:02

Akçakoca’dan geçecek demiryolu projesi ihaleye çıkıyor.

15.1.2018 10:25

ÇAĞSU HASTANESİ'NE TEPKİ

15.1.2018 12:32

Nazmi Kal,sert eleştirdi

18.1.2018 09:37

Kamyoncular Kooperatifinde Silahlar Konuştu...

NAMAZ VAKİTLERİ