Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[18:35] Artık bu işe bir son verilsin -- [17:37] Alaplı-Akçakoca Yolunda Trafik Kazası: 2 Yaralı -- [14:42] Bolu Dağı’nda yoğun kar -- [12:25] Bakan Özlü’den ayar -- [10:05] Nedim İşgören son noktayı koydu -- [09:48] Haber alamadığı reşit olmayan kızlarını Adnan Oktar'ın şovunda buldu -- [09:37] Kamyoncular Kooperatifinde Silahlar Konuştu... -- [09:35] Bugün vefat edenler 18.01.2018 -- [18:12] Yemenici Müjdeyi Verdi -- [18:01] Boşanmak istediği eşinin kaçırdığı kadın, ağabeyine attığı mesajla kurtuldu --
Yazarlar
İnsan ve doğa
Gizem ÇANCI

Gizem ÇANCI

gizemcanci@hotmail.com

17.2.2017
611 kez okundu.

Hafta sonu evden çıktım ve nereye gideyim diye düşünürken, hediye almam gereken küçük yeğenlerim için büyük bir mağaza aramaya başladım. Tabi son yıllarda yolumuzun çok sık düştüğü alışveriş merkezlerinden birini ziyaret ettim. İçeri girdim;yiyecek içecek kokan geniş sıcak koridorlarda tur attıktan sonra büyük bir oyuncak mağazası buldum. Burası bir oyuncak mağazasından ziyade bir çocuk için <öldüm de cennete mi düştüm> dedirtecek kadar zengin malzemelerle doluydu. Onlar için ilerde koca bir sepetin içinde üst üste yığılmış yastıklardan almaya karar verdim. Yastıklardan birini elime aldığımda nasıl üretildiğine bakma ihtiyacı hissettim;ve aslında hiç görmek istemediğim o manzara beni bulmuştu. Yastıklar kaz tüyü ile yapılmıştı. Bir çocuk için kaz tüyü yastıkta yatmanın nasıl bir önemi olabilirdi. Sonra o rafların, o baygın sıcak alışveriş merkezi havasının içinden birden masmavi bir pencereden ayağımı dışarı uzatıp çıktım.

 

Yemyeşil bir vadide bir tarafta nazlanarak akan bir derenin bir yamacında kuzular ve koyunlar, diğer yamacında kaz sürülerini gördüm. Derenin nazlanarak  akan yatağında, derenin akış yönünün tersine yüzmeye çalışan ördekleri görüyordum. Çok uzaklarda yeğenlerimin çığlıkları ve koşarak bana gelmeleri ve hep beraber eğlenceli nice vakitler. İşte bir anda içine daldığım yemyeşil hayalin içindeki “kaz tüyü”nün kazın vücudunda olması gerekirdi, bir yastıkta değil, kaldı ki çocuğa hediye edilecek bir yastıkta hiç değil. Çocuklar doğa ile bir bütün olmalı diye geçirdim içimden. Bir anda güçlü bir kuvvet o mavi pencereden tekrar beni o baygın alışveriş merkezi mağazasının içine itti. Yastık elimden yere düştü, reyon görevlisi ürünle ilgili bir problem olup olmadığını sordu. Aslında var dedim; kaz tüyü yastık satmanın gereksizliğini anlatırken ona, o klasik bakışlarla, klasik bir reyon görevlisi edasıyla içinden “sanki sen almazsan satılmayacak mı der  gibiydi” bunu yüzünde görmek güç değildi. Ancak ne olursa olsun ben oradaki tavrımı ifade etmeseydim o gün kendimi çok daha kötü hissedecektim. Tabi hiçbir şey  almadan alışveriş merkezinin en büyük çocuk malzemeleri satan mağazasını terk ettim. Dünyanın zalimliği ve acımasızlığı sanki lokma olup boğazıma dizildi. Bir canlının ne kadar acı çektiğini hissetmek için onun yerine kendini koyma (empati) duygusunu yaşadım o an. Çocukların kaz tüyü yastıklara değil, doğaya ihtiyacı vardı. Onlara doğayı içindeki canlılarla birlikte bir bütün olarak sevdirmenin sorumluluğunu hissettim omuzlarımda.

 

Ve sonunda alışveriş merkezin ‘den de dışarı attım kendimi. Sanırım kurtuldum o boğulma hissinden. Eve ellerim boş döndüğümü gören çocuklara da mahcup olmanın üzüntüsünü de aynı anda yaşamış oldum.

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

15.1.2018 17:14

İşgören,yeni kadrosuyla  genel kurula start verdi

14.1.2018 13:00

Türkiye şampiyonu ilgi bekliyor

12.1.2018 11:24

Akçakoca'da kaza 1 yaralı

16.1.2018 10:39

Akçakoca OSB tabelası yerine takıldı

18.1.2018 09:48

Haber alamadığı reşit olmayan kızlarını Adnan Oktar'ın şovunda buldu

15.1.2018 10:02

Akçakoca’dan geçecek demiryolu projesi ihaleye çıkıyor.

15.1.2018 10:25

ÇAĞSU HASTANESİ'NE TEPKİ

15.1.2018 12:32

Nazmi Kal,sert eleştirdi

18.1.2018 09:37

Kamyoncular Kooperatifinde Silahlar Konuştu...

NAMAZ VAKİTLERİ