Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[17:51] Demir yolu nereden geçecek -- [17:20] Akçakoca'da pazartesi günü bütün okullar tatil edildi -- [17:03] Çeşitli suçlardan 20 kişi yakalandı -- [15:23] Esnaf Kefalet Kooperatifi seçimleri hız kazandı -- [14:03] Güzel Sanatlar Lisesinin çatısı uçtu -- [12:03] Sabah kalktılar toz yağmuruyla karşılaştılar -- [10:58] Yasin Öztürk Düzce Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi -- [10:16] Bugün vefat edenler 23.03.2018 -- [09:57] Akçakoca ve çevresinde, toz taşınımı yaşanıyor -- [09:50] Kemal Mat vefat etti --
Yazarlar
KİTLESEL KAÇIŞ
Gizem ÇANCI

Gizem ÇANCI

gizemcanci@hotmail.com

6.7.2017
920 kez okundu.

 

Uzun bir aradan sonra yine sizlerle bir arada olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Bir bayramı daha sevdiklerimizle beraber huzur ve mutluluk içinde geçirmeye çalıştık. İnsanların bayramları ve özel günleri yollara yığılarak geçirmesinin altında acayip bir toplumsal psikolojinin yattığını düşünüyorum. Çünkü bu kitlesel eylem bir yerlere dinlenmeye gitmekten yada yakınları ziyaret etmekten öte kaçmak. Kaçış psikolojisi… Kitleler halinde kaçıyoruz, nereye ne amaçla gittiğimizin pek de bir önemi ve anlamı yok. Bu kaçış neden? Kimden peki? Kendi hayatımızın gerçekliğinden mi? Ülkemizin gerçekliğinden mi? Ruhen tatmin olmanın yollarını arıyoruz yollarda kim bilir?

 

Kaçmakla gitmek arasındaki en önemli fark şudur: Gitmek planlı, amaçlı ve organize edilmiş bir eylemdir. Kaçmak ise içinde bulunduğumuz ortamdan biraz olsun uzaklaşmaktır. Çok da planlı değildir hatta amaçlı da değildir. Konuşurken eşe dosta hadi biraz kaçalım deriz mesela. Yani biraz uzaklaşalım anlamında.

 

 

İnsan  koca bir coğrafya gibi nereye kaçarsa kaçsın döneceği yer kendi toprağı oluyor yine. Eninde sonunda kendi iç dünyasına çekiliveriyor. Bu bayram tatillerine kendimce çok güzel bir tanım buldum “kitlesel kaçış” . Kitlesel kaçışların altında kendi içimizdeki gerçeklikle yüzleşmekten kaçmak da var. Bir insan dinlenmek ya da tatil yapmak için neden onlarca zamanını trafikte geçirmeyi göze alsın. Durum o kadar vahim görünüyor. Bayramlarda evde olmamak, evde olmamayı tercih etmek ,bizim birbirimizden vazgeçtiğimizin açık ve net kanıtıdır. Artık birbirimizin yüzünü dahi görmek istemediğimizin kanıtıdır. Görüşmeyelim, konuşmayalım ama sosyal medyadan ben seni takip edeyim mantığında olan bir dünya insan toplulukları olduk.

Franz Kafka’ nın sevdiğim bir sözü vardır: Dışa kapanmak içe açılmaktır aslında der. Dışa kapanıp iç dünyasını zenginleştiren insanları bu gruba dahil etmiyorum. Dış etkenleri ya da olumsuz 

 

uyarıcıları görmezden gelmek, insanın iç dünyasını rahatlatan önemli etkenlerden bir tanesidir. İç dünyası zengin olan insanlar da zaten kendisiyle yüzleşebilmiş, kendi gerçekliğini kabullenmiş insanlardır. O halde önce içimizdeki bizle barışmalıyız. Sonra belki de iletişimin halkaları birbirini tamamlayarak gelecektir.

 

Bir bayram günü evimden çıkıp markete kadar gidip, yaşamsal ihtiyacımı karşılamayacak kadar yollarda kalıyorsam, arabalar birbiri üzerine bindirerek gitmeye çalışıyorsa kimse bana bunun bayram olduğunu söyleyemez. Bayram sevinç, mutluluk ve huzur getirir. Oysa bize bayram yollarda katliam, ölüm ve acı getiriyor. Sadece insanlar mı ölüyor hayvanlar da ölüyor. Kurallar rutin olarak bayramlarda da normal günlerde de uyulması icap eden yaptırımlardır. Ama ülkemizde bayram günlerinde,  kurallara kesinlikle uyulmuyor. Acaba kurallar serbest oluyor da haberimiz mi yok?

 

Kitlesel kaçış ismini verdiğim bayram günlerinin daha az acı ve daha az kaza ile geçmesini umuyorum diliyorum.

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Ad Soyad

10.7.2017

GİZEM HANIM ELİNİZE SAĞLIK

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

17.3.2018 09:29

Akçakoca Ayazlı rampasında feci kaza, 2 ölü 6 yaralı

18.3.2018 12:09

KENDİNİ ASARAK İNTİHAR ETTİ

17.3.2018 14:05

Aman dikkat, tehlike geliyorum diyor

23.3.2018 09:50

Kemal Mat vefat etti

21.3.2018 21:43

Vatandaşlar ihbar etti

20.3.2018 12:59

Yakup Hoşbaş Vefat Etti!

21.3.2018 15:10

9 dalgakıran ve mahmuz yapılacak

23.3.2018 17:20

Akçakoca'da pazartesi günü bütün okullar tatil edildi

20.3.2018 17:37

Halk otobüsü şoförü fenalaşan yolcuyu hastaneye yetiştirdi

NAMAZ VAKİTLERİ