Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[17:35] FİKRET ALBAYRAK'TAN TERMİNAL AÇIKLAMASI... -- [13:51] Sosyal medya dan genç kızlara fuhuş tuzağı kurdular -- [12:59] Akçakoca'da eskiyen çöp kovaları yenilenecek -- [11:40] Düzce’nin başarılı çocuk doktoru Anadolu’da -- [10:28] ÖMER ÇATAK'A MEKTUP... -- [15:49] FARUK ÖZLÜ SEÇİM ÇALIŞMALARINA BAŞLADI... -- [15:47] Akçakocalı Ahmet Kara’nın katil zanlısı tutuklandı -- [15:36] FARUK ÖZLÜ SAHAYA İNDİ... -- [15:33] ŞEHİR MERKEZİNDE KAZA, 1 YARALI... -- [15:31] AKÇAKOCA'DA BUGÜN VEFAT EDENLER --
Yazarlar
AKÇAKOCA’DA YAZI BEKLERKEN
Gizem ÇANCI

Gizem ÇANCI

gizemcanci@hotmail.com

19.4.2017
1388 kez okundu.

İnsanların büyük şehirlerden kaçıp, küçük yerlere yerleşme hayallerinin arkasında aslında trafikten, betonlaşmadan, park yeri sorunlarından kaçış vardır. Bu nedenle insanlar bir süre sonra daha küçük bir yerde daha kolay yaşamanın hayaliyle nereye yerleşeceklerini düşünmeye başlarlar. İşte Akçakoca da böyle yerlerden biriydi bir zamanlar! Pek çok özelliği ve güzelliği içinde barındıran bu şirin ilçe zamanla özelliklerini kaybetti.

 

Yerleşmekten ziyade günübirlik ziyaret edilip dönülecek bir yer halini aldı. En basitinden böyle bir ilçenin kaldırımlarında insanlar rahat rahat yürüyebilecekken, kaldırımlar, yol kenarları her taraf düzensiz park edilmiş araçlarla dolu. Yaşlılar ve engelli vatandaşlar için bu durum daha da zor olsa gerek.

 

 

Çocukluğumun belli başlı görüntüleri ve kokuları vardı. Taş betonların içinde özlemle yazı beklerken o kokuları anımsayıp mutlu olduğumu hatırlar gibiyim şimdilerde. Halı dokuma tezgahlarının arasında koşuştururken  yün ve kök boya kokularının genzimi tıkadığını hatırlarım. Gül hasadının sabahın erken saatlerinde yapılırken günaydın diyen o pembe kokusunu. Bir de tabi Akçakoca’daki ortancaların renk cümbüşünün görüntüsünü unutmam mümkün değil. İşte o betonların arasında bunları düşünmek, hayal etmek, yazı beklemek mutluluk kaynağıydı. Sahi şimdi nerde o ortancalar, renk renk tabak gibi açan, Akçakoca ile özdeşleştirdiğim o güzel çiçekler.

 

Bir defasında sormuştum burada hiç hanlar hamamlar yok mudur diye; yaşlı bir amca bir hamam var tabi demişti ve gitmiştik, ne kadar güzel  bir hamamdı, sakız gibi mermeri, önünde büyük bir dinlenme salonu , mis gibi yeni demlenmiş çay kokusunu hiç unutmadım. Sonradan adını öğrendim, ‘ Kapkirli Hamamı' imiş. Kaderine terk edilmiş, tarihe onca zaman direnmiş ve hala o şahane taşlarıyla direnmeye çalışıyor. Ben başkan olsaydım sanırım ilk o hamamı kurtarırdım sonra da kaleyi Akçakoca’nın en güzide yerini…

 

Kendine has kimi zaman hırçın, kimi zaman durgun iklimine ve denizine karşı duran o uzun palmiyeler ise ‘iklim değişir Akdeniz olur gülümse’ der gibi. Ama iklim değişmez Akdeniz olmaz çünkü burası Karadeniz’dir. Türkiye’nin ciğeridir. Dev çınarları, dev kestane ağaçları ve ıhlamur ağaçlarıyla böyle seviyorum Karadeniz’in incisi Akçakoca’yı.

 

İnsanlar bir yerin doğal güzelliklerini neredeyse yok edip, sonra doğal bir güzellik bulabilmek hayaliyle başka yerlere göçmenin yada gitmenin hesabını yaparlar. Ne yazık ki Akçakoca için her geçen gün üzülüyorum. Günden güne betonlaşmasına, ahşap yapıların, malzemelerin azalmasına ve herhangi bir büyük şehrin ilçesine benzemesine üzülüyorum. Gene de baharla birlikte renk renk laleleriyle gelenleri selamlayan kaldırım taşlarının ayrı bir güzellik kattığını söylemeden geçmeyeyim. Bir emeğin ürünü olarak ekilmiş renk renk lalelerle ve çiçeklerle yazı beklemeye devam ediyoruz.

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

ÇOK OKUNANLAR

6.12.2018 15:39

AKÇAKOCA'DA 2 KİŞİYİ DOLANDIRANLAR TUTUKLANDI

6.12.2018 15:51

İç çamaşırı ve ayakkabısının tabanından 1 kilo 200 gram eroin çıktı

7.12.2018 16:11

Tır 50 metre uçuruma yuvarlandı

6.12.2018 09:13

Bugün vefat edenler 06.12. 2018

5.12.2018 17:09

Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi Binasının Açılışı Gerçekleştirildi…

11.12.2018 10:28

ÖMER ÇATAK'A MEKTUP...

9.12.2018 10:28

AKÇAKOCA'DA BUGÜN VEFAT EDENLER

5.12.2018 09:11

AKÇAKOCA'DA BUGÜN VEFAT EDENLER

7.12.2018 10:21

CÜNEYT YEMENİCİ DÜZCE’YE Mİ KAYDIRILIYOR?

NAMAZ VAKİTLERİ