Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[16:13] (GÖRÜNTÜLÜ)Akçakoca temiz su arıtma tesisi dualarla açıldı -- [12:39] Akçakocada kaza -- [13:09] 2020 yılı için işsizlik maaşı belli oldu -- [17:59] Caddede ‘müslüman yılbaşı kutlamaz’ ilanı -- [17:50] Asgari ücret açıklandı -- [17:44] Akçakoca döngelli kavşağında kaza, 2 yaralı -- [12:33] Bolu Dağı'nda hafif kar yağışı ve sis etkili oluyor -- [12:38] Türkiye'nin en yaşlı insanı öldü -- [12:18] Maden ocağında metan gazı patlaması: 1 işçi yaralı, 1 işçi mahsur -- [11:53] Drift yapan sürücüye 9 bin TL ceza, dahası da var... --
Yaşam
Bir Günde hayvan haklarını konuşalım

Bir Günde hayvan haklarını konuşalım

4.10.2016
491 kez okundu.

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü münasebetiyle Akçakocalı hayvan hakları savunucuları ve hayvansever vatandaşlar Cumhuriyet meydanında bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte hayvanlara uygulanan şiddete karşı konuşmalar yapıldı, skeç oynandı.

Saat 17.30 da gerçekleşen etkinlikleri DOHAYCAN (Doğa, İnsan, Hayvan; Hepsi Can Derneği) düzenlerken, etkinliklere katılan bazı hayvanseverler, köpekleriyle birlikte alana geldiler.

http

Etkinlik alanında yer alan büyük LED ekrandan, müzik eşliğinde çeşitli videolar da gösterilirken, özellikle küçük çocukların alanda yer alan köpeklerle oynamaları kameralara yansıdı.

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü etkinliklerinde Akçakocalı hayvanseverleri yalnız bırakmayan Kızılay Akçakoca Yaşlılar Konukevi sakinleri de, alanda kendilerine ayrılan bölümden etkinlikleri izlediler.

Etkinliğe katılan ya da izleyici olarak Cumhuriyet meydanında toplanan vatandaşların çoğunluğunu kadınlardan oluşması da dikkatleri çeken başka bir ayrıntıydı.

Hayvan haklarına dikkat çekilen böylesine tarihi bir günde, etkinliği düzenleyenler tarafından çok farklı kesimlere davetiye gönderilmesine rağmen, siyasi parti temsiliyeti ile meydanda bulunan  tek grup, Ak partinin ilçe kadın kolları başkanı Meral Küçük Çalışkan ve kadın kolları yönetiminden arkadaşlarıydı.

Hayvanlara uygulanan şiddete karşı duyarlılığın yükseltilmesi amacıyla gerçekleşen etkinlikler, DOHAYCAN Derneği Başkanı Derya Çolpan’ın sunuculuğuyla başladı.

Çolpan’ın hoş geldiniz konuşmasının ardından günün anlam ve önemine yönelik konuşmayı ise, DOHAYCAN Başkan Yardımcısı Mükafat Ata yaptı.

Mükafat Ata konuşmasına, ‘’Bugün burada yaşam zincirinin en zayıf halkası olan hayvanların yaşam haklarını hatırlatmak için toplandık’’ sözleriyle başlarken, konuşma aralarında ‘’Diyorlar ki önce insan. Biz de diyoruz ki, tek önceliğimiz var; Yaradan’ın emanetlerine sahip çıkmak’’ ifadelerine yer verdi.

Ülkede ve dünyada şiddetin önce hayvanlara, sonra da kadın ve çocuklara uygulandığını belirten Ata, iyi insanların susmaya devam etmesiyle kötülerin dünyayı mahvedeceklerini söyleyerek, ‘’her canlının yaşama hakkına saygı duyanlar bir olursa, yaşadığımız ortama barış ve huzur gelir’’ şeklinde konuştu.

Konuşması sırasında istatistikî bilgileri de dinleyenlerle paylaşan Ata, Türkiye’de faaliyet gösteren Hayvan Hakları İzleme Merkezi Komitesi’nin yaptığı açıklamaya göre, 5 ay içerisinde hayvanlara yönelik 8 milyonun üzerinde yaşam hakkı ihlali, en az 1.444 işkence vakası yaşandığını ifade etti.

Mükafat Ata konuşmasında, hayvanlara şiddet uygulanması durumunda vatandaşların yapması gerekenleri ve hayvanların hakları ile ilgili genel bilgileri de verirken, konuşmasının sonunda ‘’Bu acımasız çağda, ikinci bir Nuh Tufanı gelmeden kurtulursak, hep birlikte insanlığımızla kurtulacağız. Yoksa her yer cehennem bize’’ açıklamasını yaptı.

Konuşmalar devam ederken, yüksek bir yerden belinden hasar gören yavru bir kediye, Belediye veterineri Ufuk Göktaş tarafından müdahale edilerek iğnesi yapıldı. 

Konuşmaların ardından, Nermin Alpay ve arkadaşları tarafından, hayvanlara yönelik şiddete dikkat çeken bir skeç oynandı.

Skecin ardından 4 Ekim hayvanları koruma günü etkinliğinin sonuna gelinirken, ilçede hayvanlarla ilgili çalışma ve duyarlılıklarıyla öne çıkan 3 isme teşekkür plaketleri takdim edildi.

Hayvan hakları duyarlılığından ötürü Fatma Semra Koşal’a, Belediye geçici hayvan barınağı personeli Hasan Yavuz’a ve geçtiğimiz günlerde ilçede gerçekleşen bir köpek bıçaklama olayına anında müdahale eden Belediye veterineri Ufuk Göktaş’a plaketleri DOHAYCAN yöneticileri tarafından verildi.

 

  

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

YAZARLAR

Armegedon Nedir ?

Armegedon Nedir ?

İbrahim ŞAŞMAZ

HUKUK KİME LAZIM?

HUKUK KİME LAZIM?

Metin GÜÇLÜ

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ÇOK OKUNANLAR

NAMAZ VAKİTLERİ