Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[09:05] Polisin dikkati dolandırıcıyı yakalattı -- [16:48] Okan Yanmaz,Ulusal ajansta yayınlanan haberi yalanladı -- [14:23] Başkan Yemenici,Helallik istedi -- [13:13] Ayfer Yılmaz,Siyasete devam dedi -- [10:51] (GÖRÜNTÜLÜ)Muhtarlar Günü kutlanıyor -- [09:19] Bugün vefat edenler 19.10.2018 -- [17:44] TSO ve Esnaflardan, Enflasyonla mücadele -- [15:52] ÖMER KÜÇÜK İYİ PARTİ'DEN ADAY OLUYOR -- [13:35] Yemenici itfaiye personeliyle kahvaltıda bir araya geldi -- [09:59] Kent tarihi ve kültürü yeniden hayat buluyor --
Turizm
Ceneviz kalesi marka olacak

Ceneviz kalesi marka olacak

28.7.2017
344 kez okundu.

Göreve geldiği günden beri başlattığı birçok projeyi ve çalışmayı emin adımlarla sürdüren Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, uzun zamandır Ceneviz Kalesinin restorasyon çalışmaları ile ilgili gösterdiği çaba sonrasında bir çalışmanın daha startını verdirdi.

Akçakoca’da bulunan ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan tarihi Ceneviz kalesinde restorasyon çalışmaları başlarken, Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici çalışmaları yerinde inceledi.

Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, basına yaptığı açıklamada Akçakoca’nın tarihi Ceneviz kalesinin restorasyon çalışmalarına start verildiğini ve 180 gün içinde bitirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Öncelikle temizlik çalışmalarına başlanıldığını ifade eden Başkan Yemenici, “İlgili firma yetkilileri ile kaleyi gezdik. Çevre temizliği ile başladık, ağaçların özel enjeksiyon kurutma yöntemleriyle alınma işi var. Bunları gerçekleştiriyoruz. Tabi batı tarafımızı da dolaştık. Orada da ciddi anlamda yatan surlar var onları inceledik. Aynı zamanda doğu tarafını da inceledik, öncelikle mevcut yapılması gereken alanlardan restorasyon başlayacak. Daha sonra birkaç revizyon gerekiyor, onlarla ilgili kurula gideceğiz. İnşallah Tarihi Ceneviz Kalesini aslına uygun bir şekilde yapacağız ve onaracağız. İnşallah önümüzdeki yıl için hedefimiz ciddi boyutta bu alanı ortaya çıkartmak. Kalenin dört tarafını duvarları örülmüş sağlam bir şekilde yapmak. Seneye Yaz’a girerken burayı tamamlamayı düşünüyoruz. Kamuoyuna özellikle şunu söylemek istiyorum. İnşaat şirketinin söylemesi üzerine 40-50 yıl önce tadilat yapılması gerekirmiş. Hiç bakım yapılmamış ama bu çalışma artık başladı. Orijinal bir şekilde kalemizi ayağa kaldıracağız” ifadelerine yer verdi.

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Akçakoca sakini

28.7.2017

İnşallah caminin önü 2020 de biter .... saygılarımzla

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

YAZARLAR

GARKAD AĞACI

GARKAD AĞACI

İbrahim ŞAŞMAZ

İYİ PARTİ…

İYİ PARTİ…

Hüseyin AKSAKAL

Umut Üzerine

Umut Üzerine

Gizem ÇANCI

HUKUK KİME LAZIM?

HUKUK KİME LAZIM?

Metin GÜÇLÜ

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ÇOK OKUNANLAR

NAMAZ VAKİTLERİ