Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[13:31] FESTİVAL ÇALIŞMALARI TAM GAZ -- [13:29] MAHALLE İFTARLARI DEVAM EDİYOR... -- [13:28] Bugün vefat edenler -- [13:26] İMAM KALP KRİZİNDEN VEFAT ETTİ -- [13:21] İlk ve ortaokul öğrencileri otobüslere günde 4 kez ücretsiz binebiliyor -- [16:35] RAMAZAN ÖNCESİ HAZIRLIK ESNAF DAYANIŞMASI ETKİNLİGİ YAPILDI -- [09:28] AKÇAKOCA'DA BUGÜN VEFAT EDENLER -- [12:22] Yanmaz’dan Ankara Çıkartması -- [11:56] HÜSEYİN DENİZGEZ ANJİYO OLDU -- [11:14] DİLBER AY HAYATINI KAYBETTİ --
Siyaset
AKÇAKOCA “KORDON” NE OLACAK?

AKÇAKOCA “KORDON” NE OLACAK?

13.3.2019
260 kez okundu.

AKÇAKOCA “KORDON” NE OLACAK?

SİYASİLER SAĞIR VE DİLSİZ OLDUĞU SÜRECE YOK OLACAK

Bazı mekânlar bizatihi oluşur, İstanbul Caddesinin Beşyola yakın tarafı da bizatihi oluşan Kordon diye tabir edilen yerde bu mekânlardan.

Ayaküstü çay satışından başlayan daha sonra ruhsatlandırılan Kordon; Akçakocalıların ve misafirlerimizin sohbet etmek, denizi seyretmek, güneşi batırmak, buluşup sohbet etmek için en çok tercih edilen yeri.

Ve Kordon tehlike altında, betonlaşmaya teslim olma bu tehlikenin adı.

Bu tehlikenin beton lobisi tarafından oluşturulduğunu da hep biliyoruz.

Kordon’un alt kısmı Garanti İnşaat, üst tarafı ise AKP ilçe Başkanı Dergâh Akça’nın inşaat firması tarafından betona boğacak projelere teslim edilmek üzere satın alındı.

O bölgede yaşayan duyarlı, betonlaşmaya karşı olan Akçakocalılar bir Kordon’un yok olmaması için bir imza kampanyası düzenleyerek 2000’e yakın imza topladılar.

Ancak bu kampanyanın bir faydası olmayacak çünkü beton lobisi çok güçlü.

Beton lobisi derken sadece müteahhitleri kast edersek haksızlık etmiş oluruz çünkü beton projelere teslim edileceğini bile bile arsa satmak, kat karşılığı evini vermek beton lobisine dâhil olmanın gereğidir.

Eski belediye başkanlarımızdan Erol Solak “Adaylığım sırasında kimse bana gelip de benim evimin/arsamın olduğu yere kat iznini bir kat azalt diye gelmedi; benim evime/arsama bir kat daha izin ver, verdikten sonra istersen yasakla diye geldi” diye anlatırken, beton lobisinin gücünü her ev/arsa sahibinden aldığını da çok güzel anlatmıştır sohbetlerinde.

Evini/arsasını kat karşılığı verenler ne kadar gak, kem küm etseler, hukuken bu benim hakkım derlerse desinler beton lobisine dâhil olmuş olurlar. Bir kere ile yapılmış olması hiçbir şeyi değiştirmez. Müteahhitler/tedarikçiler hariç beton lobisinin bizatihi üyeleri bir kerelik dâhil olmakla lobiye destek vermişlerdir çoğu zaman.

Evimi/arsamı kat karşılığı vermek benim hukuken hakkım diyenler Kordon’u yok edecek bu projelerde hukuken bir noksanlık yoksa bacaklarını ayaklarının altına kıstırıp susmak zorundalar.

Kişinin kendisine hak gördüğü şey başkasına da hak olmalıdır.

Kordon’daki yeni yapılacak beton binaların hukuken bir sıkıntıları olup olmadığına dair tafsilatlı bir bilgim yok.

Ancak Dergâh Akça’nın inşaata başlamayı sürekli ertelemesi kuşku duyurmuyor da değil ancak belediye başkanı Cüneyt Yemenici’nin isteği üzerine seçimler öncesinde tepki almamak için projeye başlamayı erteliyor olması ihtimali daha yüksektir.

Kısacası kanaatime göre hukuken yapılacak çok bir şey yok gibi.

Hukuken yapılması gereken işlemler belki ruhsatların alınması sürecinde olabilirdi ancak bizim ilçemizin siyasi parti teşkilatları bu zamanlarda kör ve sağır olmayı tercih ediyorlar.

Herhangi bir iptal davası açabilmiş bir siyasi parti ilçe teşkilatımız yok, tencere dibin kara senin ki benden kara ile idare edip duruyorlar.

Beton lobisini karşısına alma cesareti gösteren bir siyasi parti ilçe teşkilatımız ise henüz oluşmadı, oluşacağa da benzemez.

Bilmem farkında mısınız ama önde gittiği varsayılan adaylar ve teşkilatlarının kamuoyu önünde Kordon’un en azından bir kısmının yok olacağına dair bir tepkileri yok.

Cüneyt Yemenici’nin olamaz, ruhsatlandırma açısında belediye başkanı olarak ister istemez zaten içerisindeydi, hukuken yapacağı pek bir şey de yoktu muhtemelen ancak siyasi ağırlığı ile bu projenin önüne geçebilirdi.

Kordon’a betonlaşma izni verilirken Fikret Albayrak ve Okan Yanmaz’da  Afrika’da filan yaşamıyorlardı Akçakoca’da yaşıyorlardı ve kamuoyu önünde bir tepkilerini görmedik yani Cüneyt Yemenici’den farklı davrandıklarını söylemek mümkün değildir.

Kordon’da testi kırılmıştır, testinin yapıştırılıp yapıştırılmayacağını  seçimlerden sonra hep birlikte göreceğiz ancak var olan yapıya bakıldığında ise umutlu olmak için pek bir sebepte yok gibi.

Mühim olanın testi kırılmadan önce harekete geçebilmek olduğunun dersini keşke Kordon kısım kısım betonlaşırken çıkarabilsek.

YAZAR: ERGUN AŞÇI

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

YAZARLAR

Armegedon Nedir ?

Armegedon Nedir ?

İbrahim ŞAŞMAZ

HUKUK KİME LAZIM?

HUKUK KİME LAZIM?

Metin GÜÇLÜ

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ÇOK OKUNANLAR

NAMAZ VAKİTLERİ