Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[13:31] FESTİVAL ÇALIŞMALARI TAM GAZ -- [13:29] MAHALLE İFTARLARI DEVAM EDİYOR... -- [13:28] Bugün vefat edenler -- [13:26] İMAM KALP KRİZİNDEN VEFAT ETTİ -- [13:21] İlk ve ortaokul öğrencileri otobüslere günde 4 kez ücretsiz binebiliyor -- [16:35] RAMAZAN ÖNCESİ HAZIRLIK ESNAF DAYANIŞMASI ETKİNLİGİ YAPILDI -- [09:28] AKÇAKOCA'DA BUGÜN VEFAT EDENLER -- [12:22] Yanmaz’dan Ankara Çıkartması -- [11:56] HÜSEYİN DENİZGEZ ANJİYO OLDU -- [11:14] DİLBER AY HAYATINI KAYBETTİ --
Siyaset
SOSYAL DEMOKRAT BELEDİYECİLİK VE FİKRET ALBAYRAK

SOSYAL DEMOKRAT BELEDİYECİLİK VE FİKRET ALBAYRAK

7.2.2019
456 kez okundu.

SOSYAL DEMOKRAT BELEDİYECİLİK VE FİKRET ALBAYRAK
Köylerden kentlere oluşan göçler sonucu kentlerin sosyal kültürel dokusu değişime uğradı. Bu değişim belediye seçimlerinde kente dayalı hizmet anlayışına karşı bireyin çıkar ve menfaatlerine dayanan tercihlere dönüştü.
Kentin orta ve üst sınıflarını oluşturan halklar kent merkezlerindeki güvenli sitelerde ikamet ederken, kente yaşayan yoksul halk kesimleri yığınlar halinde merkezden uzak arka sokaklarda yer buldu kendilerine.
Neo-Liberal politikalar sonucu kentlerin üretim mekanizmalarının işlevini yitirmesi ve köyünde ürettiği tarım ürünlerinin pazardaki değerini bulmaması sonucu daha da yoksullaşan halk katmanları için, lüks mağazalar oteller ve restoranlarla çevrelenmiş kent merkezleri ve caddeleri cazibe merkezi olma işlevini yitirdi.
Bu sosyal parçalanmalar, belediyeleri yoksullar için ekonomik olarak desteklemeye sürüklemiş, iktidara muhtaç bireyler türetmiştir.
Sosyal demokrat ve toplumcu belediyecilik anlayışı kentin ve o kentte yaşayan halkın çıkarlarını her şeyin üzerinde tutar.
Fikret Albayrak 2009 yılında Belediye Başkanı seçildiğinde sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla hareket ederken, ilk iş olarak kent planlaması yaparak yola çıkmıştır. Çarpık ve ranta dayalı kent yapısını tevsi imar planını değiştirerek tüm halk kitlelerinin eşitlikçi yararlanacağı hale dönüştürmüştür.
Üretimi ve istihdamı teşvik eden kent ekonomisi oluşturmak için turizme önem vermiş, üniversitenin kurulmasında öncülük etmiştir.
Sosyal parçalanmaya karşı Kent Konseyi kurmuş, yeşil alanları çoğaltmış. tarihi mekanların korunarak yeni nesillere aktarılmasını sağlamış, sosyal ve kültürel faaliyet merkezleri, sanat ve sportif alanlar oluşturarak aktif yurttaşlık hareketini öne çıkarmıştır.
Kamulaştırmalar yaparak, kent merkezini genişletmiş ve sahil yürüyüş yolunu hayata geçirerek ortak yaşama sorumluluğunu geliştirecek çalışmalara öncülük etmiştir.
Fikret Albayrak kendi gündem ve projelerini üreterek bunu toplumsallaştırmış, belediye yönetiminde devamlılığı esas kılmıştır.
Akçakoca’nın demografik ve fiziki yapısının erozyona uğradığı bu günlerde hak ettiği değere kavuşması için Albayrak’ın yeniden başkan olması desteklenmelidir.

YAZAR:HAMDİ DENİZ

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

YAZARLAR

Armegedon Nedir ?

Armegedon Nedir ?

İbrahim ŞAŞMAZ

HUKUK KİME LAZIM?

HUKUK KİME LAZIM?

Metin GÜÇLÜ

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ÇOK OKUNANLAR

NAMAZ VAKİTLERİ