Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[13:31] FESTİVAL ÇALIŞMALARI TAM GAZ -- [13:29] MAHALLE İFTARLARI DEVAM EDİYOR... -- [13:28] Bugün vefat edenler -- [13:26] İMAM KALP KRİZİNDEN VEFAT ETTİ -- [13:21] İlk ve ortaokul öğrencileri otobüslere günde 4 kez ücretsiz binebiliyor -- [16:35] RAMAZAN ÖNCESİ HAZIRLIK ESNAF DAYANIŞMASI ETKİNLİGİ YAPILDI -- [09:28] AKÇAKOCA'DA BUGÜN VEFAT EDENLER -- [12:22] Yanmaz’dan Ankara Çıkartması -- [11:56] HÜSEYİN DENİZGEZ ANJİYO OLDU -- [11:14] DİLBER AY HAYATINI KAYBETTİ --
Siyaset
Belediye Başkanını meclis üyeleri seçimi tayin edecek

Belediye Başkanını meclis üyeleri seçimi tayin edecek

7.2.2019
362 kez okundu.

Belediye Başkanını meclis üyeleri seçimi tayin edecek

 

Belediye Başkan adaylarının 5 yıl öncesinden tanınmasıyla birlikte, 31 Mart yerel seçimlerde seçmenler,Belediye meclis listelerine konulacak isimlerde seçici olacağı görülüyor.

Parti teşkilatları ve Belediye Başkan adaylarının yaptığı Belediye Meclis listeleri önem kazanıyor.

 

Seçmenler,Belediye Başkan adaylarının karakterlerini ve seçim stratejilerini 5 yıl önceden tanıdıkları bariz bir şekilde görülüyor.Bu nedenle Belediye meclis listelerindeki isimlerin seçimin kaderini belirleyeceği ap açık ortada görülüyor.

 

Peki partiler ve Belediye Başkan adayları nasıl bir kriter belirleyerek Meclis üyelerini belirliyorlar.

 

Belediye Başkan adayları veya partiler,Belediye meclis üyelerini, genelde oy almak için düşünüyorlar,Nüfuslu aileleri belirleyip o ailelerin fertlerine teklif getirip aday olmalarını istiyorlar.Maksat sadece oy almak için,yani oy gelsinde nasıl gelirse gelsin hesabı yapıyorlar.

 

Oysaki Akçakoca’nın geleceği açısında Akçakoca’nın Bir Turizm kenti olduğu, bir tarım kenti olduğu ve çok yakındada bir sanayi kenti olduğunu düşünürsek, Belediye Meclis üyelerinin geniş ailelerden değil daha profesyonel düşünen, eğitimli bireylerden oluşması gerekmiyormu.

 

Mesela turizm kenti diyor isek, neden bir turizmci Belediye Meclis üye listesine düşünülmüyor.Bir hukukçu neden düşünülmüyor veya bir Gazeteci neden düşünülmüyor.Bir sağlıkçı neden düşünülmüyor.Bir mahalli idarelerden mezun olmuş bir şehir plancısı neden düşünülmüyor.Bu soruları aslında sormalı değilmiyiz.

 

Ama ne olursa olsun,Belediye Başkan adaylarını yıllar öncesinden karakterlerini biliyorsak eğer,bilinki artık Belediye Meclisine konulacak olan isimler artık seçmen gözünde daha fazla değirlendirileceği görülüyor.Seçmenler artık eski seçmen olmadığı belli bu nedenle Belediye Meclisine konulacak isimler Belediye seçimlerini etkileyeceğe benziyor.

 

YAZAR: TUNCAY TÜRKGÜLÜ

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

YAZARLAR

Armegedon Nedir ?

Armegedon Nedir ?

İbrahim ŞAŞMAZ

HUKUK KİME LAZIM?

HUKUK KİME LAZIM?

Metin GÜÇLÜ

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ÇOK OKUNANLAR

NAMAZ VAKİTLERİ