Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[13:31] FESTİVAL ÇALIŞMALARI TAM GAZ -- [13:29] MAHALLE İFTARLARI DEVAM EDİYOR... -- [13:28] Bugün vefat edenler -- [13:26] İMAM KALP KRİZİNDEN VEFAT ETTİ -- [13:21] İlk ve ortaokul öğrencileri otobüslere günde 4 kez ücretsiz binebiliyor -- [16:35] RAMAZAN ÖNCESİ HAZIRLIK ESNAF DAYANIŞMASI ETKİNLİGİ YAPILDI -- [09:28] AKÇAKOCA'DA BUGÜN VEFAT EDENLER -- [12:22] Yanmaz’dan Ankara Çıkartması -- [11:56] HÜSEYİN DENİZGEZ ANJİYO OLDU -- [11:14] DİLBER AY HAYATINI KAYBETTİ --
Siyaset
ALBAYRAK’IN TEK SEÇİCİ OLDUĞU YERDE SEÇİM KAZANILAMAZ!

ALBAYRAK’IN TEK SEÇİCİ OLDUĞU YERDE SEÇİM KAZANILAMAZ!

31.1.2019
492 kez okundu.

15 Ekim tarihinde yazdığım yazıda Fikret Albayrak ile seçime girme mecburiyetinin bir çaresizlik olduğunun altını çizmiştim.

Bu mecburiyetin yaratmış olduğu çaresizlik her geçen gün Akçakoca CHP teşkilatını teslim alıyor.

Fikret Albayrak hatalardan ders aldığını iddia ediyor olsa gerçekler hiç öyle değildir.

Adaylığının ilan edildiği süreçte belediye meclisi ve il genel meclisi adaylığı için güçlü görülen eski tüfekler birer birer Fikret Albayrak tarafından devre dışı bırakılmaktadır.

Çünkü Fikret Albayrak güçlü üyeler istemez.

İl genel meçlisi için en kuvvetli aday Turan Güler görülürken hatta garanti diye bakılırken şimdi adı geçmeyenler listesindedir.

Burası için aklından geçen kimse finansman kaynağı olarak gördüğü bir iş adamı ama iş adamı da teklifi kolay kolay kabul edeceğe de benzemiyor.

Turan Güler ile el sıkışması/barışması kamuoyu önünde sahneye koyduğu mizansenin bir parçasıdır, eski hesaplar ise perde arkasında görülmeye devam ediyor.

Eski ilçe başkanlarından Hamdi Deniz de belediye meclisi için en kuvvetli adaylardan biriydi. Fikret Albayrak listelerde onun da yer almasını istemiyor ve bunu da başarmış vaziyettedir.

Turan Güler ve Hamdi Deniz Akçakoca CHP içerisinde birbirlerine rakip iki ekolün temsilcileri ancak ikisinin ortak paydası ise seçim kampanyalarının nasıl yürütüleceği ile alakalı birikime sahip olmalarıdır.

Bu iki eski ilçe başkanı seçim kampanyasına dâhil edilemeyince yaşanan sıkıntılar ayyuka çıktı. Kampanyayı amacından uzaklaştıran sıkıntılar bunlar.

**

26 Ocak günü Yenimahalle’de bir kıraathanede ağırlıklı olarak da mahallenin gençlerinden oluşan seçmenler Fikret Albayrak ile buluşma talep ederler ve adres olarak da bir kıraathaneyi gösterirler.

Toplantıdan az önce Yenimahalle’de oturan ve belediye meclisi listesinde kesinlikle yer alacağı söylenen Halit Çetin kıraathane sahibinden çay ve diğer giderler için ne kadar masraf olacağını öğrenmek ister ve cevap olarak 500 TL cevabını alır.

Biraz ısrar edince Halit Çetin’in Yenimahalleli olmasını sebep göstererek 400 TL’ye düşer diğer siyasi çalışmalardan 500 TL aldığını söyleyerek fiyatı daha aşağıya indirmez.

Ancak Halit Çetin bu bedeli ödeyemeyeceğini ve çok yüksek olduğunu söyler. Devreye telefonla Fikret Albayrak girer ve bedelin çok yüksek olduğunu söyler. Telefon trafiğine CHP ilçe başkanı Ömer Başar’da dâhil olur o da ücretin çok yüksek olduğun dem vurur.

Neticede tüm bu görüşmeler kıraathane sahibinin kararını değiştirmez, onun da hesabı 500 TL aldığı diğer siyasilere mahcup olmamaktadır iddialara göre.

Toplantı iptal edilir ve mahalle sakinleri kös kös evlerine dönerler.

Yaşanan hadise üç aşağı beş yukarı böyledir detaylarda farklılık olabilir.

Burada mühim olan ilan edilen bir toplantının kıraathane bedelinin yüksek bulunması sebebiyle iptal edilmesi ve seçmenlere ayıp edilmiş olmasıdır.

**

Hamdi Deniz ya da Turan Güler’den biri seçim çalışmalarında yer alıyor olsaydı kesinlikle bu hadise yaşanmazdı.

Önceden fiyatı konuşurlardı fiyatı yüksek bulmuş olsalar da başka bir mekânda bu toplantıyı illaki yapmış olurlardı.

Tecrübeleri ile seçmenleri/gençleri kırmadan bir çözüm yolu bulurlardı.

**

Fikret Albayrak belediye ve il genel meclisi adaylarının tek seçicisi olma kararlılığından vazgeçemediği için bu hatalar kaçınılmazdır.

Uzlaşmacılığı sadece kamuoyu önündedir, listeler yapılırken uzlaşmacı olduğunu söyleyebilmek mümkün değildir.

Fikret Albayrak ile seçimi kazanırız umudu bu listeleri yapma gücünün kendisine fazla direnemeden teslim edilmesi için yeterli olmuştur ancak 2014 seçimlerinde de aynı şekilde davranıldığı halde seçimin kaybedildiği unutulmuştur.

Fikret Albayrak eskisinin aynısı Fikret Albayrak, belediye başkanı iken belediye başkanlığını kaybeden Fikret Albayrak ile 2019 CHP belediye başkanı Fikret Albayrak arasında bir fark yoktur.

Hatalarındaki istikrarı takdire şayandır.(!)

Yaşananlar mecburiyetin çaresizliğidir.

2014’den bu yana başka bir aday adayı yetiştirememenin ya da bulamamanın getirdiği mecburiyetin çaresizliğidir bu çaresizlik.

Ergun AŞÇI

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Fatih

31.1.2019

Evet Ergün Bey söylediğiniz her şeye katılıyorum. Ama 500 TL muhabbetinde görülmeyen bir ayrıntıya dikkat çekmek istiyorum. Fikret Albayrak bir önceki belediye reisiydi aşağı yukarı Cüneyt Beyle de aynı ekonomi standartlarına sahiptir. 500 TL muhabbeti sizce Cüneyt beyde yaşanma ihtimali var mıydı? Şayet başka biri seçimi kazanırsa bu sorunun cevabını hep birlikte göreceğiz. Fikret Albayrak ekonomik sıkıntısı çekmesindeki nedenin dürüst belediyecilik anlayışında olmasındaki nedeni yok sayamayız. Saygı ve Sevgilerimle.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

YAZARLAR

Armegedon Nedir ?

Armegedon Nedir ?

İbrahim ŞAŞMAZ

HUKUK KİME LAZIM?

HUKUK KİME LAZIM?

Metin GÜÇLÜ

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ÇOK OKUNANLAR

NAMAZ VAKİTLERİ