Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[11:39] Tonlarca hamsiyle döndüler -- [11:22] ARKADAŞ SOHBETİNDE SİLAHLAR PATLADI... -- [10:51] AKÇAKOCA DÜZCE YOLUNDA KAZA... 3 YARALI... -- [10:28] AKÇAKOCA'DA BUGÜN VEFAT EDENLER -- [18:33] Çözüm’de Düzce üniversitesi tanıtıldı -- [16:11] Tır 50 metre uçuruma yuvarlandı -- [10:21] CÜNEYT YEMENİCİ DÜZCE’YE Mİ KAYDIRILIYOR? -- [15:51] İç çamaşırı ve ayakkabısının tabanından 1 kilo 200 gram eroin çıktı -- [15:39] AKÇAKOCA'DA 2 KİŞİYİ DOLANDIRANLAR TUTUKLANDI -- [09:13] Bugün vefat edenler 06.12. 2018 --
Kültür Sanat
Tarih canlanıyor

Tarih canlanıyor

6.10.2017
656 kez okundu.

Akçakoca Tarihi Ceneviz Kalesi gün yüzüne çıkıyor.

Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici,Tarihi Ceneviz kalesinin surlarının gün yüzüne çıktığını söyledi.

 

4.Haçlı Seferleri için Venedik gemileri ile İstanbul’a gelen ve çoğunluğu Latin olan Haçlı Ordusu konuk olarak geldiği İstanbul’u zapt ederek 1204 yılından 1261 yılına kadar süren Latin İmparatorluğu döneminde Karadeniz kıyılarında imparatorluk kurarlar. Tarihi Akçakoca Ceneviz Kalesi  bu dönemden kalmakta.

Moloz taşlarla inşa edilmiş olan kalenin, kara tarafından giriş kapısı ve yanında da yüksek bir kulesi bulunmakta. Kale avlusu içerisinde günümüzde dilek kuyusu olarak bilinen 5,30 metre çapında o dönemde su ihtiyacını karşılayan su sarnıcı bulunmakta.

Akçakoca’nın simgesi haline gelen Ceneviz Kalesi, ‘‘Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri’’ adıyla 15.04.2013 tarihinde UNESKO Dünya Miras Geçici listesine adını yazdırdı.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilmesine başlanan Ceneviz kalesinde sur onarım çalışmaları hızla sürüyor.

Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, İha muhabirine yaptığı açıklamada,Akçakoca Tarihi Yukarı mahalle ve Ceneviz Kalesinin bulunduğu bölgeye kadar sit alanı ilan edildiğini ve Ceneviz Kalesi onarım çalışmalarının başladığını söyledi.

Yemenici,Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çalışmalar başlatıldı’’Tarihi Kalemizin orjani olarak onarımı yapılmasından ziyade,Kalenin içi ve dışı tamamen orijinal şekilde yaşam alanlarıda peyzaj çalışmaları  olarak yapılacak, ayrıca Karadenize bakılan tarafta gezi parkuruda yapılacak’’diye konuştu.

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

YAZARLAR

GARKAD AĞACI

GARKAD AĞACI

İbrahim ŞAŞMAZ

İYİ PARTİ…

İYİ PARTİ…

Hüseyin AKSAKAL

Umut Üzerine

Umut Üzerine

Gizem ÇANCI

HUKUK KİME LAZIM?

HUKUK KİME LAZIM?

Metin GÜÇLÜ

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ÇOK OKUNANLAR

NAMAZ VAKİTLERİ