Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[10:54] Akçakoca'da bugün 3 kişi vefat etti -- [09:13] Balıkçı barınağında tekneler yan yattı, sahillerdeki korkuluklar kırıldı -- [18:35] Artık bu işe bir son verilsin -- [17:37] Alaplı-Akçakoca Yolunda Trafik Kazası: 2 Yaralı -- [14:42] Bolu Dağı’nda yoğun kar -- [12:25] Bakan Özlü’den ayar -- [10:05] Nedim İşgören son noktayı koydu -- [09:48] Haber alamadığı reşit olmayan kızlarını Adnan Oktar'ın şovunda buldu -- [09:37] Kamyoncular Kooperatifinde Silahlar Konuştu... -- [09:35] Bugün vefat edenler 18.01.2018 --
Kültür Sanat
Terzilik mesleği yok oluyor

Terzilik mesleği yok oluyor

5.8.2017
270 kez okundu.

Akçakoca ilçesinde Terzilik mesleğini sürdüren esnaflar, mesleklerini yaşatabilmek için yeni nesilden terzi yetişmediğini, yavaş yavaş ölen mesleğin 20 sene sonra temsilcisinin bir elin parmakları kadar bile kalmayacağını söyledi.

Geçmiş yıllarda elbise diktirebilmek için vatandaşların kuyruğa girdiği, özellikle Ramazan bayramlarında babaların çocukları ile birlikte giderek takım elbise ve pantolon diktirdiği terziler, şimdilerde ise yaşam mücadelesi veriyor. Yeni neslin terzilik mesleğine ilgi göstermemesi ve eni ustaların yetişmemesinden yakınan terziler, yaklaşık 20 sene sonra terzi ustaların en fazla sayısının 2 yada 3 olacağını söylediler.

Akçakoca’da Meslekte 50 yılını dolduran Ali Ceylan mesleği Oğlu Mehmet Lütfü Ceylan’a devir etti.

20 yılı aşkındır Terzilik mesleğini babasından öğrenerek devam ettirmeyi süründüren Lütfü Ceylan, " Eski bayramlar gibi iş yapamıyoruz. Eski işlerimiz yok. Çoluğuna çocuğuna takım elbise, kıyafet diktiren vatandaş kalmadı. Takım elbise pantolon eskisi kadar dikilmiyor. Bunun nedeni şimdiki zamanın teknolojisi, konfeksiyonun farklı ve ucuz oluşu, daha uygun olması, her bütçeye yansıması bunu gerektiriyor. Elbise dikiyorum, pantolon paçası yapıyorum. Özellikle bizim işimiz artık tadilat işine döndü. Pantolon paçası daraltma, kısaltma, etek boyu kısaltma vs diyebileceğimiz tadilat işlerine bakıyoruz. Geçim konusuna geldiğimizde kazandığımız para bize yetmiyor. Yedek gelir olarak Fındık işimiz var’’diye konuştu.

 

Yeni ustalar yetişmiyor

Yeni neslin terzilik mesleğine ilgi göstermediğini ve bu nedenle de yeni ustalar yetişmediğini  belirten Ceylan" Bu konuda sıkıntıdayız. İlerisi için terzi yetişmesi zor. 20 -30 yıl sonra belki de 2-3 terzi ayakta kalacak. O yüzden büyüklerimizin çıraklık okulları açarak bu mesleğin sevdirilmesi, özendirilmesi gerekiyor. Günümüz gençleri teknoloji ile uğraşmayı tercih edip mesleğe yönelmiyorlar’ ’dedi.

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

YAZARLAR

HAYATI SEVMEK

HAYATI SEVMEK

Meltem Doğanay

İYİ PARTİ…

İYİ PARTİ…

Hüseyin AKSAKAL

Umut Üzerine

Umut Üzerine

Gizem ÇANCI

HUKUK KİME LAZIM?

HUKUK KİME LAZIM?

Metin GÜÇLÜ

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ÇOK OKUNANLAR

NAMAZ VAKİTLERİ