Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[14:45] CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na şehit cenazesinde saldırı -- [11:19] MHP MECLİS ÜYELERİ BİR ARAYA GELDİ... -- [09:18] AKÇAKOCA'DA BUGÜN VEFAT EDENLER -- [09:14] Pazvant,başsağlığı diledi -- [09:09] CÜNEYT YEMENİCİ, 25 BİN NÜFUSLU AKÇAKOCA'YA 120 MİLYON BORÇ BIRAKTI... -- [15:40] Kaymakam Yasin Öztürk’ün acı günü -- [15:06] Hakan Öztaş,Başkan oldu -- [10:53] AKÇAKOCA'DA BUGÜN VEFAT EDENLER -- [17:18] DERGAH AKÇA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI -- [13:49] Orhan Kapoğlu vefat etti --
Gündem
AKÇAKOCALI TÜRKİYE 3'üncüsü OLDU

AKÇAKOCALI TÜRKİYE 3'üncüsü OLDU

12.10.2018
797 kez okundu.

"Hafızlık Yarışması Erkekler Türkiye Finali",Diyarbakır tarihi Ulu Cami'de yoğun katılımla gerçekleştirildi. Akçakocalı  Hamza Öztaş ise 3'üncü oldu.

 Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) tarafından tertiplenen "Hafızlık Yarışması Erkekler Türkiye Finali",Diyarbakır tarihi Ulu Cami'de yoğun katılımla gerçekleştirildi. Düzce'den Hamza Öztaş ise 3'üncü oldu.

7 farklı ilden katılımla gerçekleştirilen yarışmaya; Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen, İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, yarışmacıların aileleri ve hocaları ile vatandaşlar katıldı.

Kur'an-ı Kerim'i ezberleyerek yarışmaya katılmanın heyecan ve mutluluğunu yaşayan hafızlar, güzel sesleriyle okudukları haşır ile katılımcıları cezbettiler.

"Etkinliklerdeki amaç teşviktir"

Yoğun bir katılım ve coşkuyla geçen yarışmadan önce katılımcılara hitap eden Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen, bu tür etkinliklerdeki amaçlarının Kur'an'a teşvik olduğunu söyledi.

"Hafızlık yarışmaları, çocuklarımızın Kur'an-ı Kerim'e olan yönelişlerini ve sevgilerini arttırmak için teşvik edici olması bakımından çok önemlidir" diyen İşliyen, "Her sene hafızlık, ezan ve Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma yarışmaları düzenleniyor. Bu etkinliklerdeki amaç teşviktir. Kur'an-ı Kerim'i öğrenmeye, anlamaya ve ahlakımızın Kur'an ahlakı olmasına yönelik teşviktir. Yoksa Kur'an-ı Kerim'e karşı vazifemizi topluluk önünde yarışma yaparak, güzel sesle okuyarak yerine getirmiş olamayız. Bizim Kur'an-ı Kerim'i okumamızdaki maksadımız anlamak ve yaşamaktır." şeklinde konuştu.

"Diyarbakır denilince, artık molotof atan çocuklar akla gelmeyecek "

Diyarbakır'ın her köyünde dahi cami ve medreselerin bulunduğu nurani bir şehir olduğunu dile getiren İşliyen, Diyarbakır denilince, artık molotof atan çocukların akla gelmeyeceğini kaydetti.

İşliyen, şunları söyledi:

"Diyarbakır denilince, molotof atan çocuklar akla gelmeyecek artık. Diyarbakır denilince, dünyadaki en eski mabetlerden biri olan Ulu Cami gelecek akla. Her köyünde ve her karış toprağında medreselerin bulunduğu, İslami ilimlerin tahsil edildiği yer olarak akla gelecek. 500'ü aşkın sahabe ile Halid Bin Velid'in oğlu Süleyman Bin Halid adına yapılan cami akla gelecek. Anadolu İslam toprağı olsun diye savaşıp da şehit olan sahabe gelecek akla."

"Diyarbakır fethedildiği günden beri ezansız kalmamıştır"

Programda kısa bir konuşmada yapan İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır ise Diyarbakır'ın ta ezelden beri vahye aşina olduğunu ve nice peygamberlere ev sahipliği yaptığını belirtti.

Karabayır yaptığı konuşmada, "Bu topraklar Hazreti Muhammed'in canı ciğeri olan arkadaşları tarafından, vefatından çok kısa bir zaman sonra fethedildi. Diyarbakır sahabeye de aşinadır. Diyarbakır sahabe çocuklarıdır. Kim ne derse desin bu mana Diyarbakır'ın özüdür ve olmazsa olmazıdır. Diyarbakır fethedildiği günden beri hiç ezansız kalmamıştır ve namahrem eli hiç değmemiştir. Diyarbakır'ın içerisinde 500'e kadar sahabe var. Diyarbakır'ın surlarında nice nebiler sürekli dua etmişlerdir. Bu mana sökülmedi, sökülmeyecektir." ifadelerini kullandı.

"Vahyin muhatabı olan yeni bir gençlik yetişecektir"

Vahyin muhatabı olan yeni bir gençliğin yetişeceğini vurgulayan Karabayır, "Yine bu topraklarda vahyin muhatabı olan yeni bir gençlik yetişecektir ve buna da kimse mani olamayacaktır inşallah! Çocuklarımız günden güne Kur'an'ı öğreniyorlar elhamdülillah. Ama biz istiyoruz ki Kur'an ahlakı da yayılsın ve herkes Kur'an ile konuşsun. Kur'an bizim ana kıtamız olsun, eskiden olduğu gibi. Kur'an yeniden gönlümüze nazil olsun. Çocuklarımız yeniden dünyaya örnek ve önder olsun." dedi.

Yapılan konuşmaların ardından 7 farklı ilden yarışmaya katılan ve çoğunluğu yaşı küçük olan 7 hafız, jüri üyeleri önünde yarıştılar.

Yapılan yarışma sonucunda, Amasya'dan Esat Gökçe 1'inci, İstanbul'dan Mustafa Şirin 2'inci ve  Düzce Tevfik İleri İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi  Akçakocalı Hamza Öztaş3'üncü oldu.

Ödül töreninden sonra program, yapılan dua ile son buldu

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

YAZARLAR

GARKAD AĞACI

GARKAD AĞACI

İbrahim ŞAŞMAZ

İYİ PARTİ…

İYİ PARTİ…

Hüseyin AKSAKAL

Umut Üzerine

Umut Üzerine

Gizem ÇANCI

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ÇOK OKUNANLAR

16.4.2019 09:53

Zabıta Müdürü İsa Mat görevden alındı...

19.4.2019 15:40

Kaymakam Yasin Öztürk’ün acı günü

18.4.2019 09:16

MÜFETTİŞLERİN GELMESİNİ BEKLEMEYE GEREK YOKTUR!

15.4.2019 09:27

AYAZLI’YA SAĞLIK OCAĞI HAYALİ KOŞUŞTURMASI

14.4.2019 13:12

Akçakoca’da  simülasyon aracı ile emniyet kemeri eğitimi verildi

17.4.2019 15:12

Başkan Özlü “Omuz omuza Düzcemiz için çalışacağız”

15.4.2019 18:05

Çalışanların maaşını cebinden ödedi...

21.4.2019 14:45

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na şehit cenazesinde saldırı

15.4.2019 18:03

KORDON İÇİN REFERANDUM BAŞLADI... HAYDİ OY VERMEYE

NAMAZ VAKİTLERİ