Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[16:22] MHP aday tanıtımına büyük konvoyla gitti -- [11:37] YEMENİCİ YENİDEN ADAY -- [09:46] AKÇAKOCA'DA BUGÜN VEFAT EDENLER -- [09:44] DERGAH AKÇA VE METİN YERLİKAYA'NIN ACI GÜNÜ -- [12:23] Cumhuriyet ilkokulu beyören ilkokulu ortaokulunda karne töreni düzenlendi. -- [12:10] OSMANİYE MAHALLESİ KAÇ MUHTARLIK OLMALI? -- [10:39] Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu'na rektörlük görevi -- [17:26] AK Parti Sahaya İniyor -- [15:38] Terminalin üst katları sağlık merkezi olarak hizmet verecek -- [13:14] İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANI LOKUM AÇIKLADI --
Gündem
AKÇAKOCALI TÜRKİYE 3'üncüsü OLDU

AKÇAKOCALI TÜRKİYE 3'üncüsü OLDU

12.10.2018
777 kez okundu.

"Hafızlık Yarışması Erkekler Türkiye Finali",Diyarbakır tarihi Ulu Cami'de yoğun katılımla gerçekleştirildi. Akçakocalı  Hamza Öztaş ise 3'üncü oldu.

 Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) tarafından tertiplenen "Hafızlık Yarışması Erkekler Türkiye Finali",Diyarbakır tarihi Ulu Cami'de yoğun katılımla gerçekleştirildi. Düzce'den Hamza Öztaş ise 3'üncü oldu.

7 farklı ilden katılımla gerçekleştirilen yarışmaya; Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen, İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, yarışmacıların aileleri ve hocaları ile vatandaşlar katıldı.

Kur'an-ı Kerim'i ezberleyerek yarışmaya katılmanın heyecan ve mutluluğunu yaşayan hafızlar, güzel sesleriyle okudukları haşır ile katılımcıları cezbettiler.

"Etkinliklerdeki amaç teşviktir"

Yoğun bir katılım ve coşkuyla geçen yarışmadan önce katılımcılara hitap eden Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen, bu tür etkinliklerdeki amaçlarının Kur'an'a teşvik olduğunu söyledi.

"Hafızlık yarışmaları, çocuklarımızın Kur'an-ı Kerim'e olan yönelişlerini ve sevgilerini arttırmak için teşvik edici olması bakımından çok önemlidir" diyen İşliyen, "Her sene hafızlık, ezan ve Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma yarışmaları düzenleniyor. Bu etkinliklerdeki amaç teşviktir. Kur'an-ı Kerim'i öğrenmeye, anlamaya ve ahlakımızın Kur'an ahlakı olmasına yönelik teşviktir. Yoksa Kur'an-ı Kerim'e karşı vazifemizi topluluk önünde yarışma yaparak, güzel sesle okuyarak yerine getirmiş olamayız. Bizim Kur'an-ı Kerim'i okumamızdaki maksadımız anlamak ve yaşamaktır." şeklinde konuştu.

"Diyarbakır denilince, artık molotof atan çocuklar akla gelmeyecek "

Diyarbakır'ın her köyünde dahi cami ve medreselerin bulunduğu nurani bir şehir olduğunu dile getiren İşliyen, Diyarbakır denilince, artık molotof atan çocukların akla gelmeyeceğini kaydetti.

İşliyen, şunları söyledi:

"Diyarbakır denilince, molotof atan çocuklar akla gelmeyecek artık. Diyarbakır denilince, dünyadaki en eski mabetlerden biri olan Ulu Cami gelecek akla. Her köyünde ve her karış toprağında medreselerin bulunduğu, İslami ilimlerin tahsil edildiği yer olarak akla gelecek. 500'ü aşkın sahabe ile Halid Bin Velid'in oğlu Süleyman Bin Halid adına yapılan cami akla gelecek. Anadolu İslam toprağı olsun diye savaşıp da şehit olan sahabe gelecek akla."

"Diyarbakır fethedildiği günden beri ezansız kalmamıştır"

Programda kısa bir konuşmada yapan İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır ise Diyarbakır'ın ta ezelden beri vahye aşina olduğunu ve nice peygamberlere ev sahipliği yaptığını belirtti.

Karabayır yaptığı konuşmada, "Bu topraklar Hazreti Muhammed'in canı ciğeri olan arkadaşları tarafından, vefatından çok kısa bir zaman sonra fethedildi. Diyarbakır sahabeye de aşinadır. Diyarbakır sahabe çocuklarıdır. Kim ne derse desin bu mana Diyarbakır'ın özüdür ve olmazsa olmazıdır. Diyarbakır fethedildiği günden beri hiç ezansız kalmamıştır ve namahrem eli hiç değmemiştir. Diyarbakır'ın içerisinde 500'e kadar sahabe var. Diyarbakır'ın surlarında nice nebiler sürekli dua etmişlerdir. Bu mana sökülmedi, sökülmeyecektir." ifadelerini kullandı.

"Vahyin muhatabı olan yeni bir gençlik yetişecektir"

Vahyin muhatabı olan yeni bir gençliğin yetişeceğini vurgulayan Karabayır, "Yine bu topraklarda vahyin muhatabı olan yeni bir gençlik yetişecektir ve buna da kimse mani olamayacaktır inşallah! Çocuklarımız günden güne Kur'an'ı öğreniyorlar elhamdülillah. Ama biz istiyoruz ki Kur'an ahlakı da yayılsın ve herkes Kur'an ile konuşsun. Kur'an bizim ana kıtamız olsun, eskiden olduğu gibi. Kur'an yeniden gönlümüze nazil olsun. Çocuklarımız yeniden dünyaya örnek ve önder olsun." dedi.

Yapılan konuşmaların ardından 7 farklı ilden yarışmaya katılan ve çoğunluğu yaşı küçük olan 7 hafız, jüri üyeleri önünde yarıştılar.

Yapılan yarışma sonucunda, Amasya'dan Esat Gökçe 1'inci, İstanbul'dan Mustafa Şirin 2'inci ve  Düzce Tevfik İleri İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi  Akçakocalı Hamza Öztaş3'üncü oldu.

Ödül töreninden sonra program, yapılan dua ile son buldu

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

YAZARLAR

GARKAD AĞACI

GARKAD AĞACI

İbrahim ŞAŞMAZ

İYİ PARTİ…

İYİ PARTİ…

Hüseyin AKSAKAL

Umut Üzerine

Umut Üzerine

Gizem ÇANCI

HUKUK KİME LAZIM?

HUKUK KİME LAZIM?

Metin GÜÇLÜ

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ÇOK OKUNANLAR

18.1.2019 10:39

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu'na rektörlük görevi

17.1.2019 12:38

Akçakoca Devlet Hastanesinde bir ilk… 2019 yılının ilk bebeği dünyaya geldi…

13.1.2019 15:33

Sağanak yağış sahil yolunu çökertti

14.1.2019 17:11

Meteoroloji saat verdi... Kar geliyor

14.1.2019 09:11

Sarıyayla turizme açılmalı

18.1.2019 12:10

OSMANİYE MAHALLESİ KAÇ MUHTARLIK OLMALI?

19.1.2019 09:44

DERGAH AKÇA VE METİN YERLİKAYA'NIN ACI GÜNÜ

18.1.2019 12:23

Cumhuriyet ilkokulu beyören ilkokulu ortaokulunda karne töreni düzenlendi.

NAMAZ VAKİTLERİ