Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[17:59] Yanmaz,son noktayı koydu -- [16:28] Fikret Albayrak,sarılmadık kişi bırakmıyor -- [14:51] İGM ve Belediye Meclis listeleri yarın teslim edilecek -- [09:17] OSB NİÇİN VE NASIL PATLADI? -- [11:50] Fikret Albayrak tam gaz ilerliyor -- [11:24] Okan Yanmaz,Çuhalı çarşı esnafıyla buluştu -- [09:40] Bugün vefat edenler -- [13:22] Polisten uyuşturucu operasyonu -- [12:47] Yılmaz'dan "İttifak Olmayacak" Vurgusu -- [09:58] Akçakoca'da İlk Kez Yapıldı --
Gündem
Bürokrasi Her Yerde Her Daim Aynı

Bürokrasi Her Yerde Her Daim Aynı

19.7.2018
178 kez okundu.

ÇOK ZOR İŞ, AKÇAKOCA TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE MÜRACAAT EDEBİLMEK VE NETİCE ALABİLMEK

 

Aldığınız bir hizmetle ya da ürünle bir problem yaşadınız ve hakkınızı aramak istiyorsunuz ve size Tüketici Hakem Heyetinize müracaat etmeniz tavsiye ediliyor.

Bilgisayarınızın başına oturuyorsunuz ve Tüketici Hakem Heyetine müracaatların şartlarını öğreniyor ve buna göre dilekçenizi hazırlıyorsunuz.

Akçakoca hükümet binasında sağa sola sola sorarak katlar arasında koşturduktan sonra heyetin hakem heyetini buluyorsunuz. Hükümet binasının girişinde heyetin nerede olduğu ile alakalı bir bilgilendirme ise yok.

İlçe özel idaresi müdürlüğünün yazı işleri hakem heyetinin sekretaryasını da yapıyormuş.

Hayatınızda öğrendiğiniz bürokrasi tecrübesine yeni tecrübeler katma vakti gelmiştir artık tüketici hakem heyetine başvurmak için.

Yazı işlerinde tecrübeli bir memure müracaatınız karşısında sağlam bir baraj oluşturmak için tüm tecrübesi ile sizleri bekliyor olacaktır.

Futbol maçlarına koyun kesin baraj kaptanı olacaktır, o derece başarılı yani müracaatlara karşı baraj yaparken.

Bir müstantik (sorgu yargıcı) gibi müracaatı almamak için sorgu sual başlayacaktır, dilekçenizi kendinizce münasip bir şekilde hazırlamış olmak müstantik tavırlı sorgulamadan sizleri kurtaramaz, bilesiniz.

Diyelim ki müstantik tavırlı memurenin bu baraj çalışmasını boşla çıkardınız ve dilekçenizi teslim ettiniz heyetin ne zaman cevap vereceğini filan öğrendiniz ve ayrılıyorsunuz ve de büyük hata yapıyorsunuz.

Çünkü evrakın kayda girdiği ile alakalı bir işlem yapılmadı ise müracaatınız boşa gidebilir.

Kayıta girdiği ile alakalı bir belgeyi muhakkak almalısınız.

Ben almadım ve de büyük hata yaptığımı öğrendim.

Müstantik tavırlı memuremizin hakem heyetinin işlem hacmini azaltabilmek için bambaşka baraj taktikleri varmış meğer.

O da dilekçeyi işleme koymamakmış.

2 ay kadar önce Akçakoca PTT Müdürlüğünde iadeli-taahhütlü ne gönderdiğim yere ne de karşı tarafa ulaştırılamamıştı, PTT’de bunun üzerine ödeyebilecekleri en yüksek değer olan 200 TL’yi teklif etmiş ve bunun üzerine 2 ay kadar önce tüketici hakem heyetine müracaat etmiştim.

Müracaatımın cevabının Temmuz ayı başlarında posta yolu ile elime ulaşacağını bildirmişti müstantik tavırlı memure.

 Akçakoca PTT’si her zamanki gibi bir mektup daha kaybetti bu yüzden elime ulaşmadı diyerek Akçakoca Tüketici Hakem Heyetinin Sekretaryasına uğradım ve de dilekçemin işleme girmediğini öğrendim.

Ve dilekçemi bulamadı müstantik tavırlı memure.

Sonrasında müstantik tavırlı memuremizin müracaatları azaltmak için yeni baraj çalışması başladı.

Dilekçenin içeriğini sorguladı asıl müracaat edilmesi gereken yerin hakem heyeti değil mahkeme olduğu ile alakalı ikna çalışmalarını başlattı.

İkna olmadım tabii ki.

Ve lütuf(!) göstererek dilekçemi tekrar getirirse işleme koyacağını belirtti.

 

Doğal(!) olarak dilekçemin işleme konmaması ile alakalı olarak hiçbir mesuliyet duymuyordu.

Sevinçten(!) uçarcasına çıktım sekretaryadan, müstantik tavırlı memuremizin üçlü barajını açmayı başarmış olmanın heyecan(!)ı ile.

Dilekçemi yeniden vermeyi başardım ancak yeni baraj çalışmalarına muhatap olacağımı da biliyorum.

Bu arada bir tanıdığımdan müstantik tavırlı memuremizin benzeri birçok uygulama yaptığını da öğrendim.

Bu tavrın Akçakoca Tüketici Hakem Heyeti üyelerinin isteği üzerine gerçekleştiğini sanmıyorum ancak hoşlarına gittiği muhakkaktır diyebiliriz bu sayede dosya yükleri azalıyor çünkü.

Bundan sonra ne olacak?

Pek bir şey olacağını sanmıyorum işin doğrusu.

Müstantik tavırlı memuremizin hakem heyetinin raportörü gibi davranacağını ve dilekçemin hakem heyetinin yetkisi dışında kaldığı cevabı ile karşılaşacağım neredeyse kesindir.

Müstantik tavırlı memuremiz bu vaziyetin altını kalın çizgilerle çizmeyi hiç ihmal etmedi.

BİMER’e de müracaat etmeyeceğim. Müstantik tavırlı memuremiz BİMER üzerinden gelecek müracaatlara karşı son derce özgüven sahibi, hiçbir şey olmayacağını biliyor. (657 sayılı devlet memurları kanunun kendisine tanıdığı hakların çok farkında çok.)

BİMER üzerinden yapacağım müracaatlardan bir netice alınamayacağı için yapılacak müracaat müstantik tavırlı memuremiz bir nevi haklı çıkması manasına gelecektir.

 

**

 

Akçakoca Tüketici Hakem Heyetine müracaat edeceksiniz nasıl müracaat edeceğinizi internet üzerinden çalışınız ve müracaatınız kayda geçirildiğinden emin olunuz.

Olmadı dilekçenizi 2 nüsha hazırlayıp bir suretine müstantik tavırlı memureye paraf attırınız. (Bu sefer paraf attırmayı başarabildim!)

**

Az da olsa Akçakoca Tüketici Hakem Heyeti üyelerinin elini taşın altına koyacağından umudum var daha doğrusu umut etmek istiyorum.

**

Akçakoca Tüketici Hakem Heyetinin kararı ve cevabi yazısı elbette ki yeni bir yazı mevzusu teşkil edecektir. 2 ay kadar daha beklemek zorundayız sadece.

ERGUN AŞÇI 

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

YAZARLAR

GARKAD AĞACI

GARKAD AĞACI

İbrahim ŞAŞMAZ

İYİ PARTİ…

İYİ PARTİ…

Hüseyin AKSAKAL

Umut Üzerine

Umut Üzerine

Gizem ÇANCI

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ÇOK OKUNANLAR

15.2.2019 09:58

Akçakoca'da İlk Kez Yapıldı

13.2.2019 11:09

O iller dikkat! Kar yağışı bekleniyor

14.2.2019 12:29

Düzce Barosu,kan verme kampanyasına katıldı

NAMAZ VAKİTLERİ