Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[16:13] (GÖRÜNTÜLÜ)Akçakoca temiz su arıtma tesisi dualarla açıldı -- [12:39] Akçakocada kaza -- [13:09] 2020 yılı için işsizlik maaşı belli oldu -- [17:59] Caddede ‘müslüman yılbaşı kutlamaz’ ilanı -- [17:50] Asgari ücret açıklandı -- [17:44] Akçakoca döngelli kavşağında kaza, 2 yaralı -- [12:33] Bolu Dağı'nda hafif kar yağışı ve sis etkili oluyor -- [12:38] Türkiye'nin en yaşlı insanı öldü -- [12:18] Maden ocağında metan gazı patlaması: 1 işçi yaralı, 1 işçi mahsur -- [11:53] Drift yapan sürücüye 9 bin TL ceza, dahası da var... --
Bölge
BİR GECEDE İŞSİZ KALDILAR

BİR GECEDE İŞSİZ KALDILAR

22.8.2017
2381 kez okundu.

Düzce’de otomobillere fitil üretimi yapan Standard Profil isimli fabrika 1 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında geçerli olan protokolle toplu işten çıkarma yapılmayacağı yönünde taahhütte bulunmasına rağmen bir gecede 144 kişiyi işsiz bıraktı. İşsiz kalan Petrol-İş Sendikası üyesi işçiler fabrika önünde toplanarak eylem başlattı. 

Düzce’de otomobillere fitil üretimi yapan Standard Profil Fabrikası ile fabrikada yetkili sendika olan Petrol-İş Sendikası arasında 1 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında geçerli olmak üzere bir protokol imzalandı. Protokolde  “İşveren, toplu iş sözleşmesinin , imza tarihinden yürürlük süresi bitiş tarihine kadar iş kanununun 29. Maddesinde belirtilen tanıma giren toplu işten çıkartma yapmayacaktır” maddesi yer aldı. Ancak fabrika Kurban Bayramı öncesinde 144 kişiyi işten çıkardı. 

İşten çıkarılan 144 işçi Standard Profil Fabrikası önünde eylem başlattı. Eyleme Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar, Yönetim Kurulu Üyesi Ünal Akbulut ile  diğer sendikaların başkanları da destek verdi.

Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar, yaptığı açıklamada “144 arkadaşımızın tuzak kurularak işten çıkarılmasını protesto etmek için bugün buradayız. Burada verdiğimiz mesaj şudur. İşverenlik hiç kimse ile görüşmeden, hiç kimseye bildirimde bulunmadan, SGK’ya bile 1 ay öncesinden bildirimde bulunması gerekirken bunu da yapmadan ve en önemlisi bundan yaklaşık 3 ay öncesi toplu sözlemşe ekinde bulunan ve özellikle istihdamı korumaya dönük, devamında bize verdiği söz, bu dönem sonuna kadar yani 2 yıllık yaptığımız sözleşmenin 2018’in 31 Aralığına kadar süren sözlemşenin adam atmayacağına dair protokol altında ki imzalarıyla birlikte ekarte edilmiştir. Ben bir kez daha devlet yetkilerine sesleniyorum. Petrol-İş Sendikası çok önemli kurumların, çok önemli devlet kurumlarının amiral gemisi pozisyonunda örgütlendiği bir Sivil Toplum Örgütü’dür. Bu amiral Sivil Toplum Örgütü’nün bu tip adamlarla baş edebilmesi kendi çerçevesinde mümkün ancak, buradan devlet yetkililerinin de nasıl OHAL’de grevler erteleniyorsa, OHAL sebebi ile bir an önce buraya el konulması ve işten çıkarmalar durdurulmalıdır. Burada usulsüzce, kanunsuzca yapılan hi bir bildirimde bulunmadan yapılan işlem vardır. Tuzak kurularak insanların izinde olduğu dönemde bunun yapılıyor olması fevkalade terbiyesizlik ve ahlaksızlıktır. Bu çerçevede bir olaya bakıyoruz. Hiç kimseyi muhatap almadan ben istediğimi yaparım mantığı burada çalışan bin kişinin üzerinde ki arkadaşlarımızın da zorluk çekeceğini gösteriyor. Bayramdan sonra da burada olacağız. Tepkimizi dile getirmeye devam edeceğiz” dedi. 

İş verenin kendisi ile görüşme yapmadığını ifade eden Yaşar, “Bize, SGK’ya, işçiye bir gerekçe sunmamışlar. Kendileri de ortada yoklar. Görevli bir arkadaş benim söylediklerimi kamera marifeti ile benim söylediklerimi çekiyor ve iş verene gösterecek. Atmış oldukları imzaya sahip çıkmalarını hatırlatıyoruz. Tuzak kurarak işçi çıkardıklarını kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz” dedi. 

Basın açıklamasının ardından işçiler ile Petrol-İş Sendikası Yönetimi arasında toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Kurban Bayramı sonrasında eylemlerin devam etmesi kararı alındı.

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

YAZARLAR

Armegedon Nedir ?

Armegedon Nedir ?

İbrahim ŞAŞMAZ

HUKUK KİME LAZIM?

HUKUK KİME LAZIM?

Metin GÜÇLÜ

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ÇOK OKUNANLAR

NAMAZ VAKİTLERİ