Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[14:45] CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na şehit cenazesinde saldırı -- [11:19] MHP MECLİS ÜYELERİ BİR ARAYA GELDİ... -- [09:18] AKÇAKOCA'DA BUGÜN VEFAT EDENLER -- [09:14] Pazvant,başsağlığı diledi -- [09:09] CÜNEYT YEMENİCİ, 25 BİN NÜFUSLU AKÇAKOCA'YA 120 MİLYON BORÇ BIRAKTI... -- [15:40] Kaymakam Yasin Öztürk’ün acı günü -- [15:06] Hakan Öztaş,Başkan oldu -- [10:53] AKÇAKOCA'DA BUGÜN VEFAT EDENLER -- [17:18] DERGAH AKÇA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI -- [13:49] Orhan Kapoğlu vefat etti --
Belediye
Akçakoca değişim istiyor

Akçakoca değişim istiyor

24.10.2016
362 kez okundu.

Akçakoca Kent Konseyi, bir önceki belediye başkanı döneminde kurulmuş önemli bir sivil toplum kuruluşuydu. Ak Parti hükümeti tarafından 5393 sayılı Belediye Kanunu’na ilaveten 26313 sayılı Kent Konseyi Yönetmeliği'ne dayanarak kurulmuştu.

2005’te yayımlanan yönetmelikte, kuruluş amaçları ‘’Kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmek’’ olarak belirtilmişti.

Yani 2011’de kurulan Akçakoca Kent Konseyi bünyesinde merkezi idare, yerel yönetim, meslek kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum temsilcileri hemşehrilik hukuku çevresinde buluşacak, yaşadığımız ilçenin öncelikli sorunları ile kalkınma hedeflerini ele alacak ve çözümlerini tartışacaklardı.

‘Birlikte’ ve ‘doğrudan’ yönetmek nitelikleriyle alabildiğine demokratik yapılar olarak düşünülen kent konseylerinin sağlıklı çalışabilmesi için, onun ‘yerinde demokrasi’ ve ‘yönetişim’ karakterine uygun başkanına, yürütme kuruluna ve gönüllü üyelere sahip olması kaçınılmazdı.

Başlangıçta ağırlıklı olarak sosyal demokrat belediyelerde kurulması ve demokrat kimliğiyle bilinen üyeler eliyle faaliyet yürütmesi bu açıdan hiç şaşırtıcı olmadı.

Akçakoca’da kent konseyine kurucu başkan olan isim aynı zamanda dönemin belediye başkanı olan Fikret Albayrak oldu.

Albayrak, söz verdiği gibi, geçiş sürecinde başkanı olduğu Akçakoca kent konseyinin başkanlığını bir sonraki genel kurulda bıraktı bırakmasına ama, kendisinin alenen desteklediği Adnan Yaman yeni dönemin Kent Konseyi Başkanı, Mustafa Okutan ise Kent Konseyi Genel Sekreteri oldu.

Fikret Albayrak’ın başkanı olduğu dönemde, Akçakoca Kent Konseyini fiilen yöneten isim, o dönem Genel Sekreterlik görevini yürüten Enver Yapıcı oldu.

Yapıcı’nın birlikte tartışma ve birlikte çözüm arama konularındaki olumlu katkıları ve bugün ilçe genelindeki sivil toplum kuruluşlarında yer alan çok sayıda duyarlı aktivistin o çatı altında buluşması sonucunda, Akçakoca kent konseyi birçok başarılı işin altına imza attı.

Belediye binasında kent konseyi bürosunun kurulması, çeşitli hibe ve yardım projelerinin bu büro çalışanları üzerinden ilçeye kazandırılması, kent konseyi olarak Çuhallı çarşısında gerçekleştirilen alternatif kültür festivali, araştırma komisyonları, paneller, geziler, müzik ve sanat toplulukları ile Çuhallı’daki Özkök Kültür merkezinin kent konseyine tahsis edilmesi bu işlerden sadece bir kaçı.

Adnan Yaman’ın başkanı olduğu yeni dönemde ise, kent konseyi adına bir şeyler yapılmaya çalışıldı ama yapılan işlerden ne Akçakocalının haberi oldu, ne de her ne yapıldıysa Akçakocalılarla birlikte yapıldı.

Adnan Yaman ve Mustafa Okutan ikilisinin elinde kalan Akçakoca kent konseyi, zaman içerisinde gönüllü çalışanların ayrılmasına ve başka STK’larda çalışmalarına yol açarken, Başkan Adnan Yaman’ın kent konseyinin işlevsiz bırakılmasına karşı içeriden gelen eleştirilere karşı takındığı tavırlar yüzünden, kent konseyi birkaç kişinin elinde kalan içi boş bir kuruluşa dönüştürüldü.

Bu başarısızlıkların bir nedeni olarak da Adnan Yaman’ın İzmit’te çalışıyor olması ve ilçeye sık sık gelemiyor olması ifade edilirken, genel sekreter Mustafa Okutan’ın da kent konseyiyle ilgilenmek yerine ilçe dışında ticaret yapıyor olması öne sürüldü.

Kâğıt üzerinde kent konseyinin başında bulunanlar Akçakoca’da görülmediklerinden olsa gerek, kent konseyine layık olduğu değeri vermek ve ilk kurulduğu dönemin heyecanıyla yeniden onu ayağa kaldırmak isteyen Akçakoca sevdalıları, sonraki genel kurulda başkanlığa ve yürütme kuruluna aday olduklarını açıkladılar.

Bugün Akçakoca’da sivil toplum duyarlılığı dendiğinde akla gelen ilk isimlerden olan bir gazeteci, ilçede satranç kulüpleri kurdurarak gençlerin akıl oyunlarına ilgi göstermesini sağlayan ve genç kuşak arkadaşlarıyla birlikte yürütme organına talip olan bir aktivist ile son dönemlerde Yukarı mahalle tarihi kadın pazarının fikir ve eylem öncülerinden olan bir kadın girişimcimiz, o genel kurulda başkanlığa adaylıklarını koydular.

Cüneyt Yemenici’nin belediye başkanlığı döneminde gerçekleşen o genel kurulda yapılan başkanlık seçimlerini de, kapalı meclislerde aday olmayacağını açıklayan Adnan Yaman az bir oy farkıyla kazandı.

Tahmin edildiği üzere genel sekreter koltuğuna da bir kez daha Mustafa Okutan getirildi. İlk dönemlerinde iyi kötü bir şeyler yapmaya çalışan bu ikili ikinci dönemlerinde ise adeta sırra kadem bastılar.

Takip eden aylarda, Adnan Yaman’ın bırakın ilçe dışında çalışıyor olmasını, kendisini dini ve milli bayramlar gibi önemli kutlamalarda dahi protokol sıralarında görmek hayal oldu.

Genel Sekreter Mustafa Okutan’a gelince… Okutan, sözde genel sekreterlik yapma karşılığında sigortası belediye tarafından ödenip düzenli maaş almasına rağmen, patenti kendisinde olan tıraş jileti değiştirme makinesinin toptancılığı işini sürdürdü.

Okutan’ın iş yükünün ağır olması nedeniyle kent konseyine bir faydasının olamayacağı tahmin edilmekle birlikte, zamanla ticarette ilerleyen Okutan, organik gıda takviyesi sektöründe (reishi mantarı ve OGANSIA) Blue Daimont Directör konumuna yükselerek yıldızını parlattı.

Kent konseyi ile bütün ilişkisi bankamatikten maaş çekmekten ibaret olan Mustafa Okutan’ın ticaretteki göz alıcı yükselmesi Akçakocalılar olarak hepimizi memnun ederken, genel sekreteri olduğu kent konseyi ise doğal olarak işlevsiz bir kuruma, boş bir binaya dönüştü.

Şimdi elimizde biri ilçe dışındaki bir fabrikada çalışan ve Akçakoca’yla doğrudan bir ilişkisi olmayan bir Kent Konseyi başkanı ve Akçakoca dışında her yerde iş yapan ama Akçakoca’da görüldüğü anda Umre’den gelmiş birisi gibi hoş beş edilen bir Kent Konseyi Genel Sekreterimiz var.

Bu yönetim tablosuna bakıldığında, sahipsiz bırakılmış Akçakoca Kent Konseyinin neden bu kadar işlevsiz kaldığını anlamak mümkün.

Fakat bu olumsuz tabloyu ortadan kaldırmak için geç kalmış değiliz. Kent konseylerinin temel işleyişleri gönüllük esası üzerinden gerçekleştiğinden, bu arkadaşların zaman ve nitelik olarak çalışma koşullarının uygun olmadığı kent konseyini hemen bırakmaları artık kaçınılmaz.

Sayın Adnan Yaman ve sayın Mustafa Okutan’ın hiç zaman kaybetmeksizin o koltuklardan istifa etmeleri ve koşulları daha elverişli olan Akçakoca sevdalılarının kent konseyinin başına geçmeleri elzemdir.

Sayın Yaman ve sayın Okutan, genel kurulu beklemeden yapacakları istifalarla, hiç kuşku yok ki hem severek yaptıkları ve başarılı oldukları kendi işlerinde daha yukarılara yükselecekler, hem de Akçakoca kent konseyinin ve ona kendi gönüllü katkılarıyla hayat veren duyarlı Akçakoca halkının ayağına bağ olmaktan kurtulacaklar.

Kendi iş yaşamlarında başarılı işler yapan bu iki yöneticimiz Akçakoca’ya bir parça değer veriyorlarsa şayet, Akçakocalılara gölge etmeyi derhal bırakmalılar. 

 

PaylaşFacebookTwitterGoogle+ 

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

YAZARLAR

GARKAD AĞACI

GARKAD AĞACI

İbrahim ŞAŞMAZ

İYİ PARTİ…

İYİ PARTİ…

Hüseyin AKSAKAL

Umut Üzerine

Umut Üzerine

Gizem ÇANCI

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ÇOK OKUNANLAR

16.4.2019 11:07

Cali,taşın altına elini koydu

16.4.2019 16:03

DUBA BELEDİYECİLİĞİNE NOKTA!

17.4.2019 11:55

Başkan Yanmaz, memurlarıyla birlikte plajları temizledi

20.4.2019 09:09

CÜNEYT YEMENİCİ, 25 BİN NÜFUSLU AKÇAKOCA'YA 120 MİLYON BORÇ BIRAKTI...

19.4.2019 15:06

Hakan Öztaş,Başkan oldu

16.4.2019 13:39

BAŞKAN OKAN YANMAZ OTEL VE RESTORAN SAHİPLERİYLE TOPLANTI YAPTI

NAMAZ VAKİTLERİ