Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
[15:55] Pat Pat 30 metre uçuruma yuvarlandı, burunları bile kanamadı -- [12:06] Bugün vefat edenler 21.01.2018 -- [13:58] Esnaflar Odası tek liste ile devam dedi -- [10:55] Tırdan litrelerce mazot yola aktı -- [10:48] Bugün vefat edenler 20.01.2018 -- [15:30] Dergah Akça,Gazeteciler ile buluştu -- [12:58] Şiddetli fırtına işletmeciyi vurdu -- [10:54] Akçakoca'da bugün 3 kişi vefat etti -- [09:13] Balıkçı barınağında tekneler yan yattı, sahillerdeki korkuluklar kırıldı -- [18:35] Artık bu işe bir son verilsin --
Belediye
Çok çalışacaklar

Çok çalışacaklar

5.1.2018
871 kez okundu.

Yeni dönemde nüfusu 300 binin üzerinde olan illerin "bütün şehir" sayılması için komisyon kuruldu. Hazırlanacak yerel yönetimler yasında, ilçeye bağlı köyler ilçe belediye başkanı için oy kullanabilecek.

Türkiye, 2019 seçimleri ile birlikte yeni bir döneme girecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "obez devlet anlayışından vazgeçmeliyiz" diyerek rotasını çizdiği yeni dönemin altyapısını oluşturacak düzenlemeler için düğmeye basıldı.

YEREL YÖNETİMLER SİL BAŞTAN

2019 yılında yapılacak yerel seçimler öncesi düzenlenecek olan Yerel yönetim reformu kapsamında, İl Özel İdareleri, İl Genel Meclisi, Belediye Meclisleri, muhtarlıklar yetki ve görevleri ile yeni sisteme uygun şekilde yapılandırılmasına karar verildi.

Buna göre, Yeni dönemde nüfusu 300 binin üzerinde olan illerin "bütün şehir" sayılacak. Bütün şehirler, büyük şehirden biraz daha farklı bir statüye sahip olacak.

İL BELEDİYESİ İÇİN SADECE ŞEHİR MERKEZİ OY KULLANACAK

Yapılacak düzenlemede  en dikkat çekici ayrıntı, İl belediyelerin tüm sınırlar içindeki koordinasyonu ve imar birliğini sağlayacak. Büyükşehir seçimlerinin aksine Bütünşehir olan belediyeler için il belediyesi sınırları içindeki şehir merkezinde  yaşayan seçmenler oy kullanacak.

 KÖYLER İLÇE BELEDİYE BAŞKANINA OY VERECEK

İlçe belediyelerde ise durum tamamıyla değişiyor.  Her ilçe eskiden olduğu gibi sadece kendi başkanı için oy verecek. İlçeye bağlı köylerde yaşayan vatandaşlar,  bağlı oldukları ilçe belediye başkanı  için oy kullanacak.

BELDE BELEDİYELER KALKIYOR

Belediye hizmetlerinin daha etkin yürütülmesi için önümüzdeki dönemde beldelerin kaldırılması planlanıyor. Büyük beldeler ilçeye dönüştürülürken küçük olanlar köy ya da mahalle kabul edilecek.

Facebook Yorumları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcerota.com sorumlu tutulamaz.

YAZARLAR

HAYATI SEVMEK

HAYATI SEVMEK

Meltem Doğanay

İYİ PARTİ…

İYİ PARTİ…

Hüseyin AKSAKAL

Umut Üzerine

Umut Üzerine

Gizem ÇANCI

HUKUK KİME LAZIM?

HUKUK KİME LAZIM?

Metin GÜÇLÜ

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ÇOK OKUNANLAR

17.1.2018 15:52

Emekli olan personele altın verildi

17.1.2018 18:12

Yemenici Müjdeyi Verdi

NAMAZ VAKİTLERİ